„Nemocnost v hradišťském okrese byla k minulému pátku nejvyšší v celém Zlínském kraji. Hlášeno bylo 1816 respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel, přičemž epidemický práh je obvykle udáván hodnotou 2000 na stejný počet obyvatel,“ upřesnila epidemioložka Krajské hygienické stanice ve Zlíně Jana Hošková.

Jak se bude situace vyvíjet, podle ní napoví závěr týdne, kdy budou lékaři z jednotlivých ordinací aktualizovat počty ošetřených.

„Co se týče avizovaného příchodu chřipky, pokud zasáhne republiku od západu, rozšíření na Jižní Moravu lze následně očekávat během dvou až tří týdnů. Podle dostupných informací také pravděpodobně nastane epidemie,“ doplnila hygienička.

Scénáře odborníků přiměly k očkování i opozdilce, kteří jej neabsolvovali koncem minulého roku. Potvrzují to praktičtí lékaři i Eva Marečková z očkovacího centra v Uherském Hradišti.

„Hodně lidí se očkovalo v říjnu a listopadu. V prosinci už nedošel skoro nikdo. Teď to ale opět výrazně narůstá. Týdně dojde až dvacet lidí,“ poznamenala specialistka.

Vakcín má na pracovišti zatím dostatek. V řadě ordinací a lékáren ale podle ní došly. „Lidé, kteří k nám v poslední době došli, říkali, že už vakcínu nemohli sehnat. Pokud se zásoby opravdu vyčerpají, nebudou se už dát vyrobit. Jejich příprava totiž trvá půl roku. Můžou se maximálně dovézt z jiného města či státu,“ upozornila Marečková, podle které je lepší se naočkovat pozdě než vůbec.

Očkovací paniku a velké fronty lékárníci všude neregistrují. Přesto lidé vakcíny nepřetržitě nakupují. „Prodáme jednu až dvě denně. Na skladě máme ještě asi čtyři,“ zmínila jedna z pracovnic hradišťské Arnoštovy lékárny.

Vakcíny před pár dny pro jistotu dokoupila i praktická lékařka pro děti a dorost Parvine Gricová. Zájem o jejich koupi očekává ještě od pacientů, kteří se naočkovat nestihli, nebo například kvůli nemoci nemohli.

„Tuto sezonu je to velmi výhodné. Zdravotní pojišťovny totiž očkování proplácejí všem svým klientům. Dříve jej hradily pouze za lidi s vážnými onemocněními,“ sdělila hradišťská lékařka.

Ani vidina bezplatné služby ale řadu lidí do ordinace stejně nedostane. „Nikdy jsem se neočkoval. Kamarádi, kteří to v minulosti udělali, ale chřipku stejně dostali. Takže nevím, jestli by mi to k něčemu bylo,“ pochybuje důchodce Josef Fridrich z Uherského Hradiště.