To jsou tři varianty nového protikuřáckého zákona, kterou bude v září projednávat poslanecká sněmovna. Názory hostinských z kroměřížského regionu se různí, zcela zakázat kouření však nechce nikdo.

Například Michal Tomkem, provozní kroměřížského Penzionu a restaurace Excellent by nechal nekuřáckými všechny podniky, kde se vydává jídlo.
„Bary by třeba kuřácké zůstat mohly, ale tam, kde se podává strava, by to určitě mělo být nekuřácké,“ míní Tomkem.

Názory na uvažovaný zákaz dýmu se v restauracích na Kroměřížsku různí

Zároveň podotkl, že v případě jejich podniku by nevznikl v souvislosti s takovým protikuřáckým zákonem problém. „Nebyly by to pro nás takřka žádné náklady, stačila by pouze cedulka s upozorněním,“ vysvětlil.

Naopak provozní kroměřížského podniku UNO Marta Leinerková míní, že pokud by bylo v restauracích úplně zakázáno kouření, nevěstilo by to nic dobrého. „V takovém případě by mohli všichni zavřít. Raději bych se tedy přikláněla k oddělení kuřácké části od nekuřácké. My už takto navíc fungujeme, takže by to pro nás neznamenalo v podstatě nic,“ vysvětlila Leinerková.

Právě k variantě rozdělených místností by se v případě nutnosti klonili také provozovatelé Ranče v Kostelanech. Nezamítají tady ale ani možnost prohlásit restauraci za zcela kuřáckou.

„Jde o to, že stát nedá na naši provozovnu ani korunu a nemůže určovat, zda se tam má kouřit nebo ne. Je to jen mé rozhodnutí, jestli se bude třeba u mě v obýváku kouřit nebo ne. Rozhodnutí je na lidech,“ je přesvědčen provozní kostelanské restaurace Vladimír Valouch.

Řešení je podle něj jednoduché. „Hned u vchodu je upozorním, že se uvnitř kouří a oni si mohou vybrat, jestli zůstanou nebo odejdou,“ dodal Valouch.

Oddělení kuřácké místnosti od nekuřácké považuje za ideální také například Alena Skramuská z Martinic. „Tento systém by byl naprosto ideální,“ míní Skramuská.

V zásadě zcela stejný názor má také Iva Vélimová z Hulína, která se s pečlivým oddělením zakouřených prostor ztotožňuje.
„A pokud by byla provozovna kuřácká, mělo by to být už u vchodu jednoznačné, ať vím, kam jdu,“ doplnila Vélimová.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE