A názory v regionu se různí: některé restaurace už na principu nekuřáctví fungují léta, jiní majitelé jsou naopak tvrdě proti, protože zákon podle nich omezí svobodu podnikání.

„Záleží hodně na tom, o jakou restauraci jde. Pokud je to vyšší cenová relace, má většinou alespoň oddělené prostory nebo menší kumbálek pro kuřáky, což je myslím skvělé řešení. Vlk se nakrmí a koza zůstane celá. Proč někomu nařizovat, co si má ve svém dělat?" ptá se například Jana Loucká z Kroměříže, která pracuje jako číšnice, tedy v oboru.

Podobně to ale vidí i mnozí mimo branži.

„Dva názory, dva tábory. Ať si to každý udělá, jak chce," je přesvědčen dvaapadesátiletý Milan Gardík z Holešova.

Podle holešovského zedníka některé hostince ze svých štamgastů u piva a cigaret doslova žijí.

„A pokud jde o ty, co kuřáky nesnášejí? Ve všech městech jsou desítky hospod, kde se nekouří. Podle mě je to s prominutím buzerace, proč se musíme chovat jako stádo a kopírovat svět, to nepochopím," krčí rameny Milan Gardík.

Svůj pohled má i majitel kroměřížské hospůdky na Hradě Jakub Olša.

„Podle mě je to zásah do svobody podnikání. Je pravdou, že zákaz kouření některé lidi přiláká ale jiní zase odejdou. Takhle budou chodit kouřit ven a nastanou problémy s rušením nočního klidu, navíc tam bude nepořádek. Prostě v tom vidím spíše nevýhody," říká majitel.

Jednou z prvních ryze nekuřáckých restaurací v Kroměříži byl Radniční sklípek.

„Lidé s tím většinou nemají problém. Jednou za měsíc se najde člověk, který si ťuká na čelo, že jsme nekuřácká restaurace, ale to procento už je opravdu malé. Nekuřácký provoz máme už šest let, personál si nekazí zdraví, stejně tak zákazníci. Pokud člověk zajde, nenačichne kouřem. Co vím, většina restaurací v Kroměříži se pomalu ale jistě stává nekuřáckými," míní majitel Filip Janda.

A takový trend samozřejmě vítají hlavně rodiče s malými dětmi.

„Nekuřácké restaurace si vybírám, ale upřímně je mi jedno kdo kde sedí a kde se kouří. Myslím, že by si to měli majitelé zvolit sami, a lidé vlastně také," uzavírá osmatřicetiletá maminka Veronika Habrová z Kroměříže.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ