Situaci s bezohlednými řidiči na úzké ulici před školou řeší v Holešově už roky, žádné z dosavadních opatření však nepřineslo velké zlepšení.

„Už dlouho sem ráno jezdívají strážníci a občas i státní policie, počet aut to ale neovlivnilo. Někteří řidiči se sice chovají lépe, než když tam policisté nestáli, ale nedá se říct, že by to tu celkovou situaci ohledně bezpečnosti nějak zlepšilo,“ posteskl si pro Deník ředitel školy Ivo Junášek.

Přinejmenším lidé, kteří si troufnou vjet i do označeného zákazu vjezdu, přitom mohou dostat vysokou finanční sankci.

„Za porušení zákazu vjezdu může být uložena bloková pokuta až do výše dvou tisíc korun. Tento přestupek lze ale řešit i domluvou, záleží na konkrétní situaci a rozhodnutí policisty,“ říká kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

V penzionu Bezměrovský dvůr došlo ve čtvrtek 20. dubna k násilnému trestnému činu. Podle nepotvrzených informací Deníku došlo k vraždě tamní servírky.
Vražda v Bezměrově: servírku prý ubodal přítel

Několik pokut už policie před školou v minulosti rozdala, nyní už se však prý do dění vkládá spíš jen tehdy, když se situace opravdu vyostří a je třeba, aby v místě sami řídili provoz.

Pokutování rodičů totiž není ani cílem radnice. „Bylo to samozřejmě velmi neoblíbené, přicházely pak na radnici stížnosti rodičů,“ přiznává holešovský starosta Rudolf Seifert.

Vedení radnice proto dbá na to, aby policejní dohled před školou pořád byl, ale takříkajíc s citem.

„Opravdu totiž nechceme nikoho šikanovat, na druhou stranu tam musíme udržet alespoň nějaký režim,“ vysvětlil holešovský starosta Rudolf Seifert.

Situaci by mohla ulehčit plánovaná změna značení: z ulice by se totiž v budoucnu měla stát jednosměrka. Možné to ale bude nejdřív od září, momentálně bohužel rodiče i děti musejí počítat s tím, že se situace spíš zhorší, a to kvůli rekonstrukci vedlejší ulice 6. května.

Ilustrační foto
V Hostýnských vrších nasněžilo, silničáři vyjížděli rovnou dvakrát

„Uzavírka výrazně zvýší objem dopravy i v jiných částech města a týkat se to bude právě i ulice Družby,“ upozorňuje vedení radnice na webu města.
Plánuje sice v následujícím půlroce posílit spolupráci s policií, záležet ale bude zase především na samotných řidičích.

„Těžko můžeme situaci nějak ovlivnit. Je samozřejmé, že když bude jedna ulice uzavřená, tak se zvýší provoz v té druhé. Jsme dohodnuti se státní policií na zvýšeném dohledu a také se můžeme pokusit vytlačit parkující auta. Lidé ale musí počítat i s tím, že někteří dostanou pokutu, protože když se někdo neumí chovat, tak to tak prostě dopadne,“ dodává starosta.

Špatnou dopravní situaci navíc řeší holešovské školy všeobecně. Už loni na podzim třeba nechalo město upravit značení také u 1. a 2. základní školy nedaleko Smetanových sadů.

„Dříve mě to opravdu dopalovalo. Přestože tam byl zpomalovací pruh a žluté čáry, lidé tam s auty stejně stáli. Takže když jsme šli s dětmi třeba do jídelny, býval to problém,“ potvrdila ředitelka 1. ZŠ Jarmila Růžičková s tím, že po říjnové úpravě značení se situace konečně zlepšila.

Hanácký den v Kroměříži. Ilustrační foto
Tipy na víkend: Hanácký den v Kroměříži tentokrát pod střechou