Mluvčí Městského kulturního střediska v Holešově Dana Podhajská říká, že sbírka je velmi unikátní.

„Jedinečnost tučapského souboru pravěkých šperků spočívá v tom, že byl nalezen v neporušeném stavu, což není obvyklé. Skládá se ze čtyř bohatě zdobených náramků, osmi prstýnků, čtyřiceti jedna nálevkovitých závěsků, sto osmdesáti pukliček a dalších drobných artefaktů jako drobné drátěné spirálky,“ uvedla Podhajská.

Muzeoložka Nikol Holubová, která se v Holešově stará o sbírkové fondy, je ráda, že může k výstavě přispět.

„Je to skutečně laicky řečeno poklad z konce střední doby bronzové. V roce 1924 jej při orbě našel František Nedbal. Je nám ctí, že se Holešov alespoň v nepatrném množství může podílet na významné výstavě pravěkého umění od nejstarších maleb až po rozvinuté šperkařství,“ řekla Holubová.

Výstava proběhne mezi 12. dubnem a 22. září a představí mnohé jiné artefakty ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Moravského zemského muzea Brno, Jihomoravského muzea Znojmo a Muzea jihovýchodní Moravy Zlín.

„Mapuje první estetické a umělecké projevy v našich dějinách a to s důrazem kladeným na území Moravy. Veřejnost si prohlédne uměním paleolitu, neolitu, eneolitu, doby bronzové i halštatské, laténu, doby stěhování národů i raného středověku. Součástí expozice jsou také dvě ojedinělé rekonstrukce - jeskyně s paleolitickými malbami a laténské kultiště,“ dodala Holubová.

Auto moto burza a bleší trh na kroměřížském Výstavišti
TÝDEN OBRAZEM: tragédie v kotelně, soud se starostkou a zaplněná burza
Auto moto burza a bleší trh na kroměřížském Výstavišti
Automobilový krasavci, náhradní dílny i parádní blešák. Burza lidi láká