Ani letos tak nebyla o zábavu nouze. „Každý rok máme jiný program. Tak, aby děti vždy zažily něco nového," řekla vedoucí knihovny v Holešově Irena Železná.

Program to byl prý opravdu pestrý. „Pro děti je nachystaná bojová hra o sladký poklad, návštěva kovárny s pověstí a představení divadla Hvizd," vypočítavala knihovnice.

Nebude prý chybět ani klasické čtení. „Než děti usnou, což bývá až tak kolem třetí ráno, hrajeme ještě plno her a čteme si knížky," usmála se Železná.
Děti se prý každý rok na akci vracejí. „Většinou jde už o ostřílené anderseňáky," pochlubila se vedoucí knihovny.

Každý ročník je podle ní něčím netradiční. „Loni, když bylo výročí vypálení synagogy, děti pomocí svíček vytvářely její obrys. Při svíčkách se pak vyprávěly legendy o Golemovi," vysvětlila Železná. Největším oceněním prý je, když děti ráno ani nechtějí s rodiči odejít. „Ještě se nám nestalo, že by se dítě během noci chtělo vrátit domů," podotkla knihovnice.

Spokojení byli i malí Anderseni. „Už jsem tady po třetí. Nejlepší jsou ty hry. Při hledání pokladu jsme skončili třetí," pochlubil se devítiletý Jaroslav Molek.
Hra prý nebyla vůbec jednoduchá. „Museli jsme hledat knížky, počítat regály a pořád nám to nevycházelo. Nakonec jsme ale poklad našli," dodal desetiletý Tomáš Horák.

Bojové hry venku mezi dětmi jednoznačně vedou. „Loni jsme sadili v noci v zámku pohádkový strom. To bylo super," řekla dvanáctiletá Markéta Zelinková.

Společně s kamarádem Pavlem Němečkem se shodli, že příští rok přijdou určitě zase.

Autor: Vendula Pudelková