VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holešovská škola pomáhá policistům růst, říká náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek

Udělali jsme vše pro to, abychom nárůstu kriminality v příhraničí zamezili, a to se nám povedlo. Takto zhodnotil první čtyři měsíce České republiky v Schengenském prostoru náměstek policejního prezidenta pro unifmovanou policii Ivan Bílek.

15.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Právě on se společně s další čtyřicítkou českých i zahraničních hostů zúčastnil třídenní konference, kterou pořádala holešovská Vyšší a střední policejní škola. Při ní si zástupci států, které do Schengenu nově vstoupily, sdělili první poznatky z oblasti bezepčí a migrace cizinců.

Pro začátek, prosím, zhodnoťte, nakolik byl vstup České republiky do Schengenu nutný?

Vstup do Schengenu jsme pokládali a stále pokládáme za potřebný a nevyhnutelný krok k tomu, aby se Česká republika stala konkurenceschopnou nejen z hlediska ekonomiky, ale i společenského uplatnění. Aby občané měli tolik svobody, jako jiní lidé ze západních zemí Evropy. V souvislosti vstupem jsme však očekávali nejen kladné, ale i negativní dopady. Ty se týkaly zvýšení rizika v příhraničních regionech z hlediska bezpečnosti a obavy z nekontrolova­telného pohybu cizinců.

Jak právě se vstupem do Schengenu souvisí toto třídenní setkání?

Konference je jednou z prvních možností, jak si s partnery z dalších evropských zemí dopady našeho vstupu vyhodnotit z hlediska bezpečnosti nejen v příhraničí, ale i uvnitř. A také jaká další opatření do budoucna udělat pro to, aby byly další dopady co nejmenší.

Sám jste čtyřicítce hostů odprezentoval hodnocení ze strany České republiky? Jaké bylo?

Měl jsem možnost nastínit stav v příhraničí. Musím však podotknout, že první čtyři měsíce nemohou dost dobře objektivně vypovídat o výsledcích. Kriminalita však v těchto regionech naštěstí prozatím nestoupla. Přijali jsme dostatečná opatření pro to, aby byl zvýšen pocit bezpečí v příhraničí. Do těchto regionů se přesunuli policisté ze státních hranic. To je důležité nejen pro naši veřejnost, ale i pro zahraniční partnery.

Jsou to sice jen čtyři měsíce, přesto se nabízí otázka, zda jste čekali, že výsledek týkající se kriminality bude takto pozitivní, nebo že zločinnost skutečně vzroste?

Udělali jsme vše pro to, aby byl negativní dopad co nejmenší. Samozřejmě jsme si byli vědomi, že v okamžiku, kdy odstraníme hraniční kontroly, otvíráme podle názoru veřejnosti hranice zločinu. Mám tedy radost, byť jsem založením skeptik, že se alespoň zčásti podařilo situaci udržet a obavy se nepotvrdily.

Naší snahou však i nadále bude to, abychom pocit bezpečí v lidech skutečně vyvolali a aby i ta skutečná situace byla blízko pocitu. Aby byli lidé spokojeni a věřili nám.

S pocitem bezpečí jistě souvisí i personální stavy policie. Nakolik tedy byla úspěšná náborová akce, která lákala nové lidi?

Nechci ji v žádném případě hodnotit, ale splnila svůj účel, protože se o ní začalo hovořit a oslovila. Nelze ji posuzovat podle počtu podaných přihlášek, ale chci zhodnotit až počet přijatých policistů a policistek. To bude možné ale až poté, kdy budou skutečně naši.

Když přijmeme o několik desítek policistů více, než jich u nás bylo před kampaní, budeme spokojeni. Zatím to vypadá velmi optimisticky, ale počkám si na výsledek.

Jak byste zhodnotil personální stav Zlínského kraje oproti zbytku republiky?

Je třeba říct, že policie je stále strukturována na osm krajů a Zlínský kraj je součástí Jihomoravské správy. Tady, pokud vím, chybí celkem asi pět set policistů. To je napříč republikou stejné, chybí tedy asi deset procent lidí. Nové policisty se však daří přijímat úspěšně. Nás spíše trápí to, že odchází ti, kteří jsou přesně ve věku, kdy mají předávat své zkušenosti. Naprosté většině se však od policie odejít vyplatí, je to účinek nového zákona o služebním poměru. Nazýváme to generační obměnou, protože nabíráme dostatek policistů. Ale vzhledem k tomu, že počet žádostí o zaměstnání se rovná ukončení pracovního poměru, podstav je nadále.

Nicměné chybějících deset procent policistů není až taková tragédie a je možné jejich práci nahradit přesčasy druhých. Pro to je vyčleněn dostatek financí. Policejní školy jsou však zcela naplněny a snad se během několika let podaří tento problém vyřešit i tím, že policie nebude muset vykonávat spoustu vedlejších činností, které na ni byly postupně nabaleny.

V současně době připravujete nové návrhy zákonů o policii. Dotkne se některý z nich i Zlínského kraje?

Součástí návrhů zákonů je i územní uspořádání policie. Od 1. ledna 2009 by se současné krajské správy měly přeměnit na organizační složky státu a samostatné účetní jednotky. Do 31. prosince 2011 by tak mělo vzniknout šest nových krajských správ. Pak už bude možné hovořit o policejním kraji Zlín.

Zlínský kraj je kromě policejních sborů také Vyšší policejní a střední policejní škola v Holešově. Jak byste zhodnotil práci školy a nakolik je účelná při vzdělávání nových policistů?

Holešovská škola byla dříve zaměřena specificky na službu cizinecké policie. Ta se ale stále více začleňuje do dalších složek, na což policejní škola reagovala velmi dobře a přizpůsobuje se trendu, kdy je třeba inovovat některé programy. V tom úzce spolupracujeme.

Mimo to škola provádí i školení společných hlídek, tedy policistů z jiných zemí, kteří pak slouží na území české republiky. I to hodnotím velice přínosně.

Tím, že se navíc stala i vyšší školou, bude policistům poskytovat vyšší vzdělání, což je pro ně potřebné z hlediska dalšího kariérního růstu. Holešovská škola patří velkou měrou do pilíře policejního školství.

Jaké společné projekty s holešovskou školou plánujete?

Podílíme se hlavně na obsahové části studijních programů, protože policie je pro školu pořád hlavním zákazníkem. Z konkrétních projektů lze jmenovat například projekt Policie pro všechny nebo Dnes odpoledne si to řekneme, který je zaměřen na sociálně slabé skupiny a jejich začleňování se.

Autor: Veronika Klímová

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka nákladního vozidla sk. C - ČR. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž - cesty v rámci ČR, - vzdělání nižší střední odborné, ŘP sk. C, výpis z bodového konta, profesní průkaz, psychotesty, samostatnost, spolehlivost, ochotu učit se novým věcem, - PD Po-Pá, víkendy volné, nástup možný ihned, - kontakt telefonicky (8:00 - 15:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: personalistika@rosamarket.cz. Pracoviště: Rosa market s.r.o., Jožky Silného, č.p. 2683, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Soňa Pořízková, +420 724 412 943.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 23 000 Kč

Stavební údržbáři budov Elektrikář/ Údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště v rámci okresu Kroměříž a dle zakázek na Moravě, - jedná se o technologie budov (práce elektrikářské, topenářské, instalatérské, zámečnické), servis klimatizací, vrat, menší stavební opravy, atd, - vyučení, vyhláška č. 50/1978 Sb. § 6, zkušenosti na obdobné pozici: obsluha zařízení (kontrola, seřizování), preventivní a běžná údržba a odstraňování poruch na technologickém zařízení, zkušenosti a znalosti v oboru TZB výhodou, práce na PC, základní činnost, schopnost řešit věci samostatně, důsledný a odpovědný přístup k práci, zájem učit se novým věcem, - benefity: stravenky, firemní telefon, výkonnostní prémie, 13. plat, penzijní připojištění, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: eva.jiruse@apleona.com. Pracoviště: Apleona hsg s.r.o. - kroměřížsko, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Eva Jiruše, .

Obchod - Obchod Obchodní referent 22 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní referent/ka - ventilátory a potrubí (vzduchotechnika). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - Náplň práce: obchod s ventilátory a vzduchotechnickým potrubím, jednání s klienty, zpracování obchodních nabídek, uzavírání kupních smluv, vyhledávání vhodných obchodních partnerů, - Požadavky: min. SŠ technického směru, praxe v oblasti vzduchotechniky výhodou, ŘP sk. B nutný, znalost práce na PC, znalost NJ výhodou, samostatnost, tvořivost, komunikativnost, flexibilita, - Písemné žádosti se strukturovaným životopisem zasílejte na e-mail: silny@fort-plasty.cz, popř. kontakt dohodnout předem telefonicky v době Po-Pá 7.00-15.30 hod. , Do předmětu e-mailu uveďte název pozice o kterou se ucházíte.. Pracoviště: Fort- plasty s.r.o., Hulínská, č.p. 2193, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Miroslav Silný, +420 575 755 711.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci pracovník/ce úklidu - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , pracoviště Kroměříž , - pravidelný úklid kanceláří, - vzdělání není rozhodující, praxe s úklidem vítána, samostatnost, komunikativnost, pracovní úvazek zkrácený: 15 hod./ týdně, pracovní doba Po až Pa, vždy 3 hodiny denně v odpoledních hodinách v čase dle domluvy, - Benefity: stravenky, ošatné, - Kontakt telefonicky Po-Pá (7:00 hod. - 16:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: kromeriz202@cora-management.cz. Pracoviště: Cora plus s.r.o. - prac. gen. svobody, Gen. Svobody, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Renáta Čarnecká, +420 777 737 495.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 13.–15. července 2018

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Policisté se snažili preventivně oslovit řidiče v Břestu

Preventivní akce v rámci projektu „Řídím, piju nealko pivo“, zaměřená na řidiče motorových vozidel, se uskutečnila v pátečních dopoledních hodinách v Břestě.

Vysoce specializované operace v pátek úspěšně provedli v Kroměřížské nemocnici

Hned dvě vysoce specializované ortopedické operace podstoupily dvě pacientky středního věku v Kroměřížské nemocnici.

Na dálnici se střetla dvě auta. Jeden zraněný

Zraněním jednoho člověka skončila dopravní nehoda, ke které došlo v sobotu dopoledne na 23. kilometru dálnice D55 ve směru na Hulín. Událost byla hasičům ohlášena před půl devátou.

Zlínský kraj na sletu reprezentovalo 750 cvičenců

/FOTOGALERIE/ Necelá tisícovka cvičenců a jejich doprovodu reprezentovala začátkem července náš Zlínský kraj na 16. Všesokolském sletu v Praze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT