VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holešovská škola pomáhá policistům růst, říká náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek

Udělali jsme vše pro to, abychom nárůstu kriminality v příhraničí zamezili, a to se nám povedlo. Takto zhodnotil první čtyři měsíce České republiky v Schengenském prostoru náměstek policejního prezidenta pro unifmovanou policii Ivan Bílek.

15.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Právě on se společně s další čtyřicítkou českých i zahraničních hostů zúčastnil třídenní konference, kterou pořádala holešovská Vyšší a střední policejní škola. Při ní si zástupci států, které do Schengenu nově vstoupily, sdělili první poznatky z oblasti bezepčí a migrace cizinců.

Pro začátek, prosím, zhodnoťte, nakolik byl vstup České republiky do Schengenu nutný?

Vstup do Schengenu jsme pokládali a stále pokládáme za potřebný a nevyhnutelný krok k tomu, aby se Česká republika stala konkurenceschopnou nejen z hlediska ekonomiky, ale i společenského uplatnění. Aby občané měli tolik svobody, jako jiní lidé ze západních zemí Evropy. V souvislosti vstupem jsme však očekávali nejen kladné, ale i negativní dopady. Ty se týkaly zvýšení rizika v příhraničních regionech z hlediska bezpečnosti a obavy z nekontrolova­telného pohybu cizinců.

Jak právě se vstupem do Schengenu souvisí toto třídenní setkání?

Konference je jednou z prvních možností, jak si s partnery z dalších evropských zemí dopady našeho vstupu vyhodnotit z hlediska bezpečnosti nejen v příhraničí, ale i uvnitř. A také jaká další opatření do budoucna udělat pro to, aby byly další dopady co nejmenší.

Sám jste čtyřicítce hostů odprezentoval hodnocení ze strany České republiky? Jaké bylo?

Měl jsem možnost nastínit stav v příhraničí. Musím však podotknout, že první čtyři měsíce nemohou dost dobře objektivně vypovídat o výsledcích. Kriminalita však v těchto regionech naštěstí prozatím nestoupla. Přijali jsme dostatečná opatření pro to, aby byl zvýšen pocit bezpečí v příhraničí. Do těchto regionů se přesunuli policisté ze státních hranic. To je důležité nejen pro naši veřejnost, ale i pro zahraniční partnery.

Jsou to sice jen čtyři měsíce, přesto se nabízí otázka, zda jste čekali, že výsledek týkající se kriminality bude takto pozitivní, nebo že zločinnost skutečně vzroste?

Udělali jsme vše pro to, aby byl negativní dopad co nejmenší. Samozřejmě jsme si byli vědomi, že v okamžiku, kdy odstraníme hraniční kontroly, otvíráme podle názoru veřejnosti hranice zločinu. Mám tedy radost, byť jsem založením skeptik, že se alespoň zčásti podařilo situaci udržet a obavy se nepotvrdily.

Naší snahou však i nadále bude to, abychom pocit bezpečí v lidech skutečně vyvolali a aby i ta skutečná situace byla blízko pocitu. Aby byli lidé spokojeni a věřili nám.

S pocitem bezpečí jistě souvisí i personální stavy policie. Nakolik tedy byla úspěšná náborová akce, která lákala nové lidi?

Nechci ji v žádném případě hodnotit, ale splnila svůj účel, protože se o ní začalo hovořit a oslovila. Nelze ji posuzovat podle počtu podaných přihlášek, ale chci zhodnotit až počet přijatých policistů a policistek. To bude možné ale až poté, kdy budou skutečně naši.

Když přijmeme o několik desítek policistů více, než jich u nás bylo před kampaní, budeme spokojeni. Zatím to vypadá velmi optimisticky, ale počkám si na výsledek.

Jak byste zhodnotil personální stav Zlínského kraje oproti zbytku republiky?

Je třeba říct, že policie je stále strukturována na osm krajů a Zlínský kraj je součástí Jihomoravské správy. Tady, pokud vím, chybí celkem asi pět set policistů. To je napříč republikou stejné, chybí tedy asi deset procent lidí. Nové policisty se však daří přijímat úspěšně. Nás spíše trápí to, že odchází ti, kteří jsou přesně ve věku, kdy mají předávat své zkušenosti. Naprosté většině se však od policie odejít vyplatí, je to účinek nového zákona o služebním poměru. Nazýváme to generační obměnou, protože nabíráme dostatek policistů. Ale vzhledem k tomu, že počet žádostí o zaměstnání se rovná ukončení pracovního poměru, podstav je nadále.

Nicměné chybějících deset procent policistů není až taková tragédie a je možné jejich práci nahradit přesčasy druhých. Pro to je vyčleněn dostatek financí. Policejní školy jsou však zcela naplněny a snad se během několika let podaří tento problém vyřešit i tím, že policie nebude muset vykonávat spoustu vedlejších činností, které na ni byly postupně nabaleny.

V současně době připravujete nové návrhy zákonů o policii. Dotkne se některý z nich i Zlínského kraje?

Součástí návrhů zákonů je i územní uspořádání policie. Od 1. ledna 2009 by se současné krajské správy měly přeměnit na organizační složky státu a samostatné účetní jednotky. Do 31. prosince 2011 by tak mělo vzniknout šest nových krajských správ. Pak už bude možné hovořit o policejním kraji Zlín.

Zlínský kraj je kromě policejních sborů také Vyšší policejní a střední policejní škola v Holešově. Jak byste zhodnotil práci školy a nakolik je účelná při vzdělávání nových policistů?

Holešovská škola byla dříve zaměřena specificky na službu cizinecké policie. Ta se ale stále více začleňuje do dalších složek, na což policejní škola reagovala velmi dobře a přizpůsobuje se trendu, kdy je třeba inovovat některé programy. V tom úzce spolupracujeme.

Mimo to škola provádí i školení společných hlídek, tedy policistů z jiných zemí, kteří pak slouží na území české republiky. I to hodnotím velice přínosně.

Tím, že se navíc stala i vyšší školou, bude policistům poskytovat vyšší vzdělání, což je pro ně potřebné z hlediska dalšího kariérního růstu. Holešovská škola patří velkou měrou do pilíře policejního školství.

Jaké společné projekty s holešovskou školou plánujete?

Podílíme se hlavně na obsahové části studijních programů, protože policie je pro školu pořád hlavním zákazníkem. Z konkrétních projektů lze jmenovat například projekt Policie pro všechny nebo Dnes odpoledne si to řekneme, který je zaměřen na sociálně slabé skupiny a jejich začleňování se.

Autor: Veronika Klímová

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 89 Kč

Prodavači potravinářského zboží zastupující prodavač/ka v kantýně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - občasné záskoky pracovní pozice "prodavač v kantýně" a případné zástupy "odborného pracovníka úklidu", - Náplň práce: příjem zboží do kantýny, zařazení zboží na určená místa, prodej zboží včetně daňového dokladu, denní úklid kantýny a prostor jídelny, příjem a výdej obědů, mytí nádobí a příborů, mytí várnic, denní úklid místnosti pro výdej obědů, chodby a místnosti s výlevkou, v případě zástupu odborného pracovníka - úklidu úklid smluvených prostor dle rozpisu, - ZŠ vzdělání, vhodné i pro OZP/OZZ, nutný potravinářský průkaz, zkušenosti s prací v kantýně výhodou, spolehlivost, zodpovědnost, schopnost pracovat samostatně, komunikativnost, - zkrácený pracovní úvazek: 4 hodiny denně, pracovní doba: po - pá v čase od 07:00 hod.- 14:30, hod., možnost práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, - Benefity: prémiové ohodnocení, stravenky, ošatné, - Kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 16:00 hod.) paní Renáta Čarnecká (tel.: 777 737 495). Pracoviště: Cora plus s.r.o., Kojetínská, č.p. 3666, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Jan Procházka, +420 777 737 491.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 85 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladový operátor. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Kroměříž, - Náplň práce - manipulační práce ve skladu, balení a označování finálních produktů, příprava tuzemských i zahraničních expedic, evidence a kontrola skladových zásob, - Požadavky - základní znalost práce na PC, nadšení a chuť do práce, samostatnost a organizační schopnosti, ochota učit se novým dovednostem, platný řidičský průkaz skupiny B, spolehlivost, - Společnost nabízí - osobní složka mzdy až do výše 30%, nárok na 13. a 14. plat (dle hospodářských výsledků firmy), příspěvek na penzijní připojištění, 5 týdnů dovolené, zaškolení a získání oprávnění pro VZV, stravování v areálu společnosti - výběrové menu (se štědrým příspěvek zaměstnavatele), bohatý sociální program, - Osobní kontakt je možný v době Po-Pá 8:00-14:00 hod.. Bližší info osobně (profesní životopis s sebou): Blanka Tomaštíková, personální středisko, tel.č. 573 592 578, e-mail: tomastikova@magneton.cz. Pracoviště: Magneton a.s., Hulínská, č.p. 1799, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Blanka Tomaštíková, +420 573 592 578.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí dopravy 25 000 Kč

Vedoucí úředníků v logistice Vedoucí expedice. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Loukov, - Pracovní náplň: koordinace expedice materiálu ze skladu centrály, zajištění expedice na pobočky interní dopravou, vychystávání a výdej zboží k expedici dle poptávky poboček, zodpovědnost za správnou a včasnou expedici, organizace práce a vedení 3-4 lidí, provádění nakládek zboží na auta, - Požadujeme: SŠ – nejlépe v oboru stavebnictví nebo strojírenství, praxe ve vedení skladu alespoň 3 roky, zkušenost s vedením menšího kolektivu, platný řidičský průkaz na VZV, výhodou znalost střešního materiálu, zdravotní způsobilost k výkonu práce, chuť do práce, samostatnost, pečlivost, dobré organizační schopnosti, - Nabízíme: práci na HPP, počáteční zaškolení, možnost kariérního růstu na další pozice spojené s obchodem, nástup dle dohody, - Své strukturované životopisy posílejte na nadezda.tomankova@salvatorstrechy.cz. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o., 768 75 Loukov. Informace: Naděžda Tománková, +420 573 501 756.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní technik 14 900 Kč

Zubní technici zubní technik/ka (laborant) - diplomovaný zubní technik/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Holešov, - SŠ/VOŠ vzdělání v oboru, vhodné i pro absolventy, - kontakt osobně na pracovišti nebo telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: stauberova.mirush@seznam.cz. Pracoviště: Dental technik, v.o.s., Sušilova, č.p. 478, 769 01 Holešov. Informace: Miroslava Koryčanová, +420 728 337 258.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vážnou dopravní nehodu, která měla navíc nepříjemnou dohru pro invalidního důchodce, řeší od středečního odpoledne policisté v Kroměříži. Na svědomí ji měla nepozorná řidička, která přehlédla muže na invalidní tříkolce, ten po střetu skončil v nemocnici.

Nepozorná řidička srazila invalidu na tříkolce

Ilustrační foto

Kam za sportem? Vyberte si

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Rohálovskou padesátku odstartuje výstřel z napoleonského děla

V Prusinovicích na Kroměřížsku se v sobotu koná 9. ročník závodu horských kol Raab Rohálovská padesátka. Hlavní 50 kilometrů dlouhý závod odstartuje výstřelem z napoleonského děla v 12.30 hodin na prostranství pod obecním úřadem.

Na průtah zdouneckou částí Těšánky se vrátí silničáři, obec přidá chodník

Na silniční průtah zdouneckou místní části Těšánky se letos opět vrátí dělníci. Vedení Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) potvrdilo, že tam má v plánu opravit přes 900 metrů dlouhý úsek včetně jednoho z mostů.

Strážníci řešili v Kroměříži hromadnou rvačku v parčíku u pošty

Kroměříž - V celostátním měřítku vzbudilo rozruch napadení číšníka skupinou cizinců v centru Prahy, rvačku hned několika lidí ale musela minulý týden řešit také Městská policie v Kroměříži.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT