Celou akci zahájí slavnostní akademie žáků ve sportovní hale. „Tam jsme pozvali některé představitele města i bývalé zaměstnance školy,“ přiblížila ředitelka Jarmila Růžičková. Setkání zpestří pásmo lidových písní a říkadel, které připravili sami školáci. Vystoupí i známý školní pěvecký soubor Banana Vox, který nedávno vydal už své třetí album. Pro hosty pak bude společenské setkání s rautem.

Škola se na oslavy připravovala už dlouho dopředu. „Chystali jsme hlavně výzdobu. „Lidé, kteří se přijdou podívat, si mohou prohlédnout výstavu výtvarných prací žáků, ukázky jejich projektů nebo různé materiály z historie školy,“ popsala ředitelka.

Ta se obzvlášť těší, že se přijdou podívat bývalí absolventi. „Součástí výzdoby jsou také staré fotografie. Bude úsměvné, až se na nich někteří uvidí v době třeba před dvaceti lety,“ podotkla Růžičková.

Během pátečních dnů otevřených dveří si mohou dospělí návštěvníci připomenout časy, kdy sami základní školu navštěvovali. Budou moct nahlédnout přímo do výuky a porovnat, co se za tu dobu změnilo.

A co škola chystá v současnosti? „Připravujeme almanach, ve kterém chceme jít hlouběji do historie, bilancovat a také se vydat po stopách bývalých žáků,“ plánuje ředitelka. Ta momentálně řeší ještě jednu příjemnou starost. „Schválili nám projekt a z evropských fondů dostaneme 3,6 milionu korun na využívání informačních technologií,“ prozradila Růžičková. Peníze chce škola použít na počítače, interaktivní tabule a dataprojektory­.