Hvězdáři, kteří se dosud o objekt starali, končí. Kulturní středisko plánuje, co dál

„Našel jsem si jinou práci,“ shrnul Patrik Trnčák, který se donedávna o hvězdárnu staral a ukazoval zájemcům hvězdnou oblohu.Dodal, že asi tři roky čekal, jestli dostane smlouvu, která by mu zaručila hlavní pracovní poměr, nic se ale nedělo. Proto se začal poohlížet jinde.

„Večerní individuální prohlídky se budou nyní konat tak, že zájemcům ukáže hvězdné nebe některý z provozních zámku,“ objasnil Trnčák, ale dodal, že odborného výkladu se lidé během takových prohlídek nedočkají. Zájem o ně však podle něj byl velký.„Problém je podle mě hlavně v tom, že prioritou je zámek. Až se dokončí jeho úpravy, přijde snad na řadu i zahrada a hvězdárna,“ řekl Trnčák.

Také Bára Gregorová se funkce hvězdářky vzdala. „Jsem z Loukova a dojíždět do Holešova bylo problematické,“ potvrdila Gregorová.Bývalá hvězdářka je studentkou maturitního ročníku. I proto práci pro hvězdárnu ukončila.

Zaměstnat na plný úvazek vzdělaného astronoma, který by byl lidem k dispozici, však tamní Městské kulturní středisko, které hvězdárnu spravuje, neplánuje. „Na to nejsou finanční prostředky,“ zamítl rozhodně ředitel Městského kulturního střediska Pavel Chmelík. Dodal, že až takový zájem o hvězdárnu není.

„Lidé spíš chodili na přednášky. Proto bychom se chtěli zaměřit na větší akce určené především pro základní a střední školy,“ nastínil Chmelík a dodal, že akce by se měly začít konat pravděpodobně na jaře.

„Pokaždé vybereme určité téma, dětem pustíme dokument a pozveme profesionálního hvězdáře, který si pro ně nachystá zajímavou přednášku,“ přiblížil Chmelík.

Ti, kteří to nestihli dosud, si asi individuální prohlídku hvězdného nebe s profesionálním výkladem neužijí.„Chystali jsme se tam s rodinou, ale kvůli tomu, že máme velice malé děti, jsme prohlídku zatím odkládali,“ svěřila Eva Machálková z Kroměříže. Nyní se tedy musí smířit s laickým výkladem nebo počkat na nějakou větší akci.

GLOSA - Lítost nad hvězdárnou v Holešově

Holešovských hvězdářů je mi líto. Měla jsem čest se s Bárou Gregorovou sejít osobně a vím, že měla s objektem velké plány.

Podle mě spousta lidí v regionu nevěděla, že se o objekt starají dva lidé a že už tedy není stabilně zamřížovaný.

Věřím že by větší reklama hvězdárně hodně pomohla, už proto, že spousta lidí zná jen málo krásnějších věcí, než je pozorování hvězdné oblohy a nahlížení do tajů dálek.

Bohužel se ale svět neotáčí jen kolem Slunce, ale v dnešní době především kolem peněz. Doufejme tedy, že se někdy dostanou i ke hvězdárně.