Holešov je vůbec prvním městem na Kroměřížsku, které se do této akce zapojilo. „Jsme za takový projekt samozřejmě rádi, ve spolupráci s holešovskou radnicí se nám tak podařilo najít pracovní místa nejen pro zástupce národnostních menšin. Místo získali i sociálně vyloučení občané, kteří jsou dlouhodobě bez zaměstnání,“ nastínil Josef Pospíšilík z Úřadu práce v Kroměříži.

Celkem sedmnáct lidí tak v současné době pracuje pro holešovské technické služby. „Mají na starosti například okopávání obrubníků nebo zametání ulic. Jde o činnosti, které jsou třeba, ale město na ně nemělo dostatek lidí ani financí. V rámci tohoto projektu se nám však vynaložené peníze vrátí od státu,“ vysvětlil Janalík.

Mimo vytvoření dvou desítek pracovních míst je však tato akce také výchovná. „Úřad práce vyhodnotil naši nabídku jako solidní a pokud někdo toto zaměstnání nepřijme, přijde o značnou část sociálních dávek,“ upozornil Janalík.

Nakolik však bude celý projekt úspěšný, si nyní neodvažují tipovat představitelé radnice ani samotní občané Holešova. „Zatím jsou ve městě vidět, u některých se ale nabízí otázka, jestli vůbec někdy drželi nářadí v ruce. Je ale pravda, že se snaží,“ konstatoval například Marek Stejskal z Holešova.

Horší zkušenosti s podobným projektem mají po roce fungování ve Vsetíně. Z dvanácti Romů jich vydrželo v technických službách pracovat jen pět. Celá akce tam odstartovala v prosinci roku 2006, kdy po psychologických pohovorech nastoupilo celkem patnáct nezaměstnaných Romů do rekvalifikačních kur­zů.

„Po třech měsících jich dvanáct z nich získalo výuční list a my jsme je zaměstnali,“ přiblížil ředitel vsetínských technických služeb Jan Horsák.

„Nemohu říct, že by pracovali na sto procent. To bych křivdil našim zaměstnancům. Bylo z nich ale zpočátku cítit nadšení,“ dodal Horsák s tím, že dva Romové nakonec zůstanou v technických službách i po skončení projektu. Tři si budou muset najít nové místo.