A moderní průmyslový park už včera na místě dosavadního holešovského letiště začal vyrůstat, byt zatím jen co se týče infrastruktury a inženýrských sítí.

První práce byly slavnostně odstartovány tradičním poklepáním na základní kámen, které si nenechala ujít řada hostů v čele s regionálními politky.

„Máme stanoven termín v délce jednašedesáti týdnů, zóna by se měla předat budoucím investorům v listopadu 2009,“ potvrdil generální ředitel Stavby silnic a železnic Martin Borovka.

Holešovští radní by v průmyslové zóně rádi viděli hlavně pestrou kombinaci podniků: co se tam ale opravdu bude vyrábět a jak, je ještě pořád velmi nejasné.

„Uvítali bychom firmy, které poskytnou zaměstnaní nejen našim občanům, ale i lidem z okolí. My v tomto směru máme ale omezené možnosti. Výběr záleží hlavně na Zlínském kraji,“ vysvětlil holešovský starosta Zdeněk Janalík.

Agentury, které se zabývají výběrem vhodných investorů už podle dostupných informací přijaly řadu žádostí.

„Máme jich opravdu desítky, a to jak my, tak i agentura CzechInvest. Pouze část z nich ale stojí za zvážení. Našim cílem je sehnat takové investory, kteří se zaměří na podporu podnikatelských možností. Chceme tam třeba lehký zpracovatelský průmysl,“ prozradil výkonný ředitel společnosti Industry Servis Jakub Černoch.

Strategická průmyslová zóna ale podle politiků v každém případě pozvedne prestiž města, jejím smyslem je také do města nalákat mladé vzdělané lidi.

„Znamená příležitost k dalšímu rozvoji. Holešov byl vždy centrem obchodního dění, a i nyní má příležitost v tomto směru se více rozvíjet po stránce zaměstnanosti, v oblasti kulturní, sociální i společenské. Doufám, že zóna přitáhne mladé lidi, abychom šli společně s rozvojem celého našeho Zlínského kraje,“ zhodnotil starosta Janalík.

Pokud půjde vše podle plánu, zóna by měla být v plném provozu v roce 2012: a v té době už by také všechny pozemky měly být obsazeny investory.