Tématem bude připomínka skutků a odkazu holešovského faráře, mučedníka a světce Jana Sarkandra (viz box). Hlavním tématem letošních dnů města je čtyřleté období (1616 – 1620) působení Jana Sarkandra v Holešově, doba a atmosféra počátku 17. století, stavovského povstání a začátku třicetileté války.
„Dnů města se mimo dalších pozvaných hostů zúčastní i zástupci partnerských měst Holešova z Polska, Slovenska a Rakouska. Samotnému zahájení bude pak ve čtvrtek 5. května předcházet slavnostní předání grantů z Fondu kultury, sportu a vzdělávání města Holešova,"podotkla Jana Rohanová z holešovské radnice.
Sobotní program už bude určen veřejnosti a lidé si dobu Jana Sarkandra mohou pořádně vychutnat. Atmosféru počátku třicetileté války vytvoří nejen hudba těchto let a skupina historického šermu, ale také zajímavá podívaná.
„Lidé budou moci v příkopě zámku sledovat, jak vypadalo ležení vojáků, zažijí jarmark z doby třicetileté války na nádvoří, a nejen děti si užijí workshopy v kovárně a synagoze. Na své si přijdou i příznivci dobového tance, dodala Jana Rohanová. Odpoledne nabídne představení, během kterého bude prezentována záchrana města Janem Sarkandrem.
Coby součást sobotního programu je pak podle organizátorů naplánováno tradiční slavnostní vyhlášení a předání cen osobnostem města z různých oblastí a také Osobnosti města za rok 2015. Předání proběhne v zámecké sala terreně. Do konce února ještě shromažďuje radniční odbor kultury a školství nominace. Na sobotní večer pak bude připraven koncert v rámci festivalu Musica Holešov.
Neděle 8. května začne programem na náměstí a mší svatou. Po ní přijde na nádvoří zámku matiné v režii Holešovského komorního orchestru, popřípadě hostů z z partnerských měst.
Už během uplynulého roku město zajistilo řadu upomínkových předmětů a letáků, které výročí spojené s Janem Sarkandrem připomínají. Nyní je v jednání i vydání plaketu. Předměty budou během Dnů města samozřejmě volně k dispozici či ke koupi," dpddodala mluvčí. V rámci oslav bude v Holešově otevřena také výstava o kardinálu Františkovi z Dietrichštejna, pro náročnější návštěvníky je připravena řada přednášek, které si připravili Karel Bartošek a Ondřej Machálek. (hed)
Mučili ho, ale nic jim neprozradil Jan Sarkander se narodil roku 1576 ve Skočově. Od r. 1616 působil čtyři roky v Holešově a právě letos od této doby uplyne 400 let. „Jan Sarkander byl zdejší farář a také mučedník, který v roce 1620 zachránil Holešov před drancováním vojskem polských Lisovčíků, které povolal rakouský císař na pomoc proti vzbouřeným moravským stavům a kteří vypálili a drancovali všechna města a vesnice okolo Holešova, ale město vynechali. Ačkoli Sarkander Holešov zachránil, byl zajat. Vzniklo totiž mylné podezření, že pozvání Lisovčíků sám inicioval. Ve snaze získat od něj prozrazení zpovědního tajemství Ladislava Popela mladšího z Lobkovic, moravského zemského hejtmana a majitele holešovského panství, byl v Olomouci mučen. Tajemství neprozradil, ale na následky tortury zemřel," připomněl historii Karel Bartošek, spoluorganizátor Dnů města a pracovník památkové péče na holešovské radnici. Dodal, že v roce 1859 byl Jan Sarkander blahořečen a v roce 1995 prohlášen za svatého.