Strádat budou od Nového roku především zhruba dvě desítky holešovských bezdomovců. Radnici i otrokovickou charitu Samaritán, která jim pomáhá, totiž trápí otázka, co s nimi bude.

„Sociální reforma pro většinu obyvatel města žádný důsledek mít nebude,“ uklidňuje příjemce sociálních dávek holešovský místostarosta Rudolf Seifert. Výplatní místa ani pracovníci se podle něj nezmění. „Dávky se budou stále vyplácet v Tovární ulici,“ ujistil místostarosta.

Zásadní změny ale město čekají v oblasti sociální prevence. „Asi dojde k postupnému zrušení několika sociálních služeb, které byly financovány z individuálních projektů. Ty totiž končí,“ vysvětlil Deníku Seifert.

Kdy se projekty opět nastartují, je otázkou času a především peněz. Ohrožena je hlavně služba, kterou zajišťuje otrokovická charita Samaritán.

„Je to služba pro bezdomovce, která zde fungovala asi dva a půl roku,“ počítá místostarosta a zdůrazňuje, že právě tato oblast je v Holešově dost kritická.

Za poslední asi dva roky se totiž počet bezdomovců ve městě navýšil z patnácti na zhruba čtyřiadvacet. Kroměřížští strážníci oproti tomu hlásí, že se jim v Kroměříži podařilo počet lidí bez přístřeší snížit na cifru kolem osmi a v Bystřici pod Hostýnem napočítali jen čtyři lidi bez domova.

„Tohle musím nějak řešit. Charita požádala město o financování, v rozpočtu se ale peníze pravděpodobně nenajdou,“ obává se místostarosta.

Řešení by mohlo být v nějakých projektech nebo novém poskytovateli služeb. Ani jedna možnost se ale v nejbližší době nejeví jako reálná.

Charita Samaritán poskytuje bezdomovcům nejen pomoc v komunikaci s úřady a kontakt s lidmi z „vnějšího“ prostředí. „Občas jim poskytneme materiální pomoc, to znamená, že jim dáme třeba chleba s paštikou nebo oplatek, ale také zdravotnický materiál, jako obvaz. Doprovázíme je také na úřad nebo k lékaři, a především se snažíme pomoci jim dostat se z ulice,“ vysvětlil Deníku Tomáš Bernatík, který má v charitě na starosti právě službu pro lidi bez domova.

Získat si důvěru těchto lidí podle něj může trvat klidně i rok. O to víc ho teď mrzí, že úsilí dvou pracovníků, kteří se v Holešově střídali, přišlo vniveč. „Kromě odboru s nimi teď nikdo problémy řešit nebude. Zmást je může i reforma, a nakonec mohou přijít i o dávky, které pobírají a mohly by jim pomoci dostat se z ulice,“ nastínil možné důsledky Bernatík. Je tedy podle něj docela dobře možné, že lidé bez domova budou mít hlad, což je povede k páchání trestné činnosti, žebrání a ke zhoršení jejich zdravotního stavu.

„Kromě města jednáme i s krajem a doufáme, že se do Holešova zase vrátíme. To, co jsme vybudovali, se ale bohužel sesype,“ lituje Bernatík.

Další ohroženou službou je v Holešově výpomoc sociálně slabším rodinám pracovníky vsetínské a místní charity. Rady, jak hospodařit s penězi, jak vychovávat děti nebo jak se učit, od nich dostávají také rodiny v Bořenovské ulici.

„Doufáme, že se v rozpočtu najdou nějaké peníze, aby služba přežila,“ věří místostarosta města.

Jistou posilu si město slibuje od nově vznikajícího nízkoprahového centra, které zřizuje holešovská Jednota bratrská. „Církev má prostory, které jsou během pracovního týdne víceméně nevyužité, ale přitom udržované,“ objasnil správce sboru Jednoty bratrské Milan Svoboda, který má s pomocí lidem ze sociálně vyloučeného prostředí mnohaleté zkušenosti. Potvrdil, že skutečně pracuje na založení obecně prospěšné společnosti.