„Je to tak. Jde o fólie v šíři od jednoho metru, která se navinuje na role o délce několika stovek metrů. Různá je i její šířka. Pokud se vloží mezi dvě skleněné tabule a zalisuje pod vysokým tlakem, zajistí, že se sklo po nárazu neroztříští,“ vysvětlil za amerického investora Jiří Malota ze zlínské společnosti RETRIM-CZ.

Použití takových fólií je v současnosti zatím především v automobilovém a stavebním průmyslu.

„Fólie je možné vyrábět i v různých barevných provedeních, což se právě ve stavebnictví využívá poměrně často i z estetických důvodů,“ dodal Malota.

Jako příklad bezpečnostní funkce fólie můžeme uvést roztříštěnou tabuli skla ve vyšším patře. Ta by při pádu na zem mohla způsobit neštěstí.

„K těmto dvěma stěžejním odvětvím přibude v horizontu sedmi let i průmysl fotovoltaický. Pracuje se na aplikaci pro solární panely. U nás se zatím testovala, ale v Německu se již vyrábí,“ nastínil Malota.

Firma plánuje zaměstnat zhruba sedmdesát lidí. Starosta Holešova Zdeněk Janalík však věří, že toto číslo nemusí být konečné.

„Podle všeho jde o silnou firmu, která má i rozvojový potenciál. Velmi vítám, že investici za bezmála tři sta milionů korun, zahájila právě v této ekonomicky náročné době. Dává tím pozitivní signál nejen lidem, ale například i budoucím investorům, kteří by měli obsazovat zónu,“ řekl Janalík.

Kroměřížsko je regionem, který v rámci kraje vykazuje nejvyšší nezaměstnanost. Aktuálně je na 11,55 procentech, což znamená šest tisíc tři sta třicet dva lidi bez práce.

„Jsem už v důchodě, tak se mě nová fabrika zase tolik netýká, ale je dobře že se staví. V Holešově bylo několik větších firem, pak se postupně zavřely a práce není. Takže je dobře, že nějaká práce zase bude,“ myslí si Bedřich Crhák z Holešova.