Město k opravě barokního morového sloupu vybralo akademického sochaře a restaurátora Filipa Novotného z Prahy. Restaurátorské práce budou podle uzavřené smlouvy zahrnovat čištění, zpevnění, plastické rekonstrukce, barevnou retuš a konzervaci.

„Oprava musí proběhnout, neboť se dělala někdy v roce 2001 a od té doby ten sloup stárnutím a vystavením povětrnostním vlivům strašně chátrá,“ popsal starosta Holešova Rudolf Seifert.

Problémem jsou především vápencové části sloupu. „Naopak ty pískovcové odolávají vnějším vlivům mnohem lépe. Proto se musí opravit hlavně ta horní část, která je z vápence. Jinak začne odpadávat a sloup utrpí takové škody, které už budou nenávratné,“ doplnil starosta.

Ilustrační foto
V Kroměříži se loni narodil i malý Rufin či Fatima. Jaká byla nejčastější jména?

Pokud půjde vše podle plánu, měla by být oprava hotová na konci letošního srpna. Město za ni zaplatí 544 893 korun.

Restaurátorské práce budou po celou dobu probíhat přímo na místě. „Při poslední opravě se část soch odvážela a restaurovala jinde. Teď by ale měly veškeré práce probíhat přímo na náměstí, jelikož oprava není tak náročná jako tenkrát. Je ale opravdu nutná kvůli zajištění nepronikání vody do vnitřku soch,“ vysvětlil starosta.

Opravovalo se i v Kroměříži

V uplynulém roce byl v péči restaurátorů také morový sloup na Riegrově náměstí v Kroměříži, který si nakonec vyžádal mnohem více oprav, než se původně očekávalo. Oproti původnímu záměru byla kupříkladu demontována celá sochařská výzdoba včetně vrcholového sousoší Krista a Boha Otce.

Součástí restaurování byla také revize a obnova statické funkce kotvícího systému, opravoval se i spodní schodový stupeň. V případě sloupu na Riegrově náměstí musely být také jednotlivé sochy převezeny do restaurátorských dílen. Celková částka za opravy se nakonec z plánovaných 7,3 milionů vyšplhala na 9,4 milionů korun.

Oprava morového sloupu na kroměřížském Riegrově náměstí je u konce. Město za opravu nakonec zaplatí více, než původně očekávalo.
Oprava morového sloupu je u konce. Město vyjde na 9,4 milionu

Holešovský morový sloup
Sochařská a kamenická práce na morovém sloupu na náměstí Dr. E. Beneše v Holešově z doby vrcholného baroka, pochází ze začátku 18. století. Sloup je vysoký sedm metrů a je složen ze tří základních částí - z trojúhelníkové balustrády sestavené z kuželů se třemi 135 centimetrů vysokými světci v rozích, kterými jsou svatý Jan Nepomucký, svatý Jan Sarkander a svatý Roch. Dále ho tvoří podstavec, na němž stojí vysoký sloup a v neposlední řadě socha Panny Marie s andílky umístěná na hlavici sloupu.