„Reálná výstavba v lokalitě Nad Sadovou probíhá trochu jinak, než předpokládala územní studie, a tak tady vzniká nová ulice, která dosud neměla žádné pojmenování,“ vysvětlila mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

Dodala, že jelikož už v této části města stojí první domek – celkově by jich mělo být zhruba dvacet- bylo třeba pro ulici stanovit jméno.

“Naposledy bylo město v podobné situaci v roce 2007 a tehdy sáhlo zastupitelstvo po jménech významných osobností Holešova,“ připomněla mluvčí.

Vznikly tak tehdy ulice Jarošova (Ladislav Jaroš byl v Holešově starostou Sokola a profesorem a ředitelem reálného gymnázia, bojovníkem za pravdu a demokracii, jenž byl zastřelen nacisty), Drásalova (známý hanácký obr) a Plajnerova (profesor gymnázia, autor mnoha odborných článků, náčelník Československého Junáka, nositel skautských ocenění a předseda holešovského ONV). 

„Nová ulice, která je přibližně kolmá k ulici Osvobození, ponese název Stojanova. Zdeněk Stojan byl totiž významný holešovský pedagog a historik," podotkla mluvčí. I kvůli jeho zásluhám spojeným s místním gymnáziem se o pojmenování nové ulice zasadil nynější ředitel gymnázia Zdeněk Janalík, jednomyslně s názvem souhlasilo vedení města, rada na minulém zasedání i zastupitelstvo. (hed)

Kdo byl Zdeněk Stojan? Významný holešovský pedagog a historik se narodil v roce 1923 ve Všetulích. Vystudoval místní gymnázium, poté jeho studia pokračovala na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1954 se vrátil do budovy holešovského gymnázia jako pedagog tehdejší jedenáctiletky, v době od roku 1961 až do 1965 působil v tehdejším Gottwaldově na Pedagogickém institutu a od roku 1965 zastával funkci ředitele holešovského gymnázia. Jako ředitel gymnázia do roku 1970, kdy byl v rámci tzv. normalizačního procesu odvolán, se zasloužil o jednu z největších rekonstrukcí celé budovy a její zmodernizování. Byl také spjatý s kulturním životem ve městě, s činností památkové komise  a s působením vlastivědného kroužku.  Ve své historické práci se věnoval především Holešovsku, je autorem řady zásadních prací týkajících se mmj. okupace Holešova pruskými vojsky za válek o dědictví rakouské, zpracoval historii elektrifikace Holešova a výstavby holešovské kanalizace. Byl skvělým propagátorem  holešovské vlastivědy a na toto témě přednesl řadu přednášek.