Město se sice doposud pyšnilo nejrůznějšími výstavami, stálá expozice však v Holešově doposud chyběla. To by se od letošního května mělo změnit.

Nové muzeum odstartuje výstavou s názvem Sto let muzejnictví v Holešově, která představí jeho čtyři nejvýznamnější donátory.

„Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností odprezentujeme sbírkové předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie,“ vysvětlila správkyně muzea Renée Rudolfová s tím, zmíněna bude i historie vývoje muzea.

Samotnému otevření muzea bude o měsíc dříve předcházet také otevření nového zámeckého okruhu, který značně rozšíří ten stávající. Přibudou totiž místnosti vybavené nábytkem, který do Holešova zapůjčilo vedení zámků v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou. První turisty tak holešovský zámek přivítá 2. dubna.

Muzeum filmových legend v Kroměříži. Leden 2022
Terminátor, Gandalf i Groot. Kroměřížské filmové muzeum láká děti i dospělé

Díla regionálních výtvarníků

Muzejní galerie, která se bude především soustředit na prezentaci děl od regionálních výtvarníků, jako první představí výstavu obrazů malíře Františka Růžičky. Jeho díla následně v červenci vystřídá výstava holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy a malíře Waltra Stambergera

V letošním roce připravuje holešovské muzeum také několik jednorázových akcí pro veřejnost. První z nich budou 14. května kostýmované prohlídky. V červnu se pak nové muzeum zapojí do celostátní akce Noc muzeí a 28. srpna v rámci městských Dožínek chystá také další akci v zámecké kovárně.

Morový sloup na náměstí Dr. E. Beneše v Holešově  - leden 2022
Holešov čeká rekonstrukce morového sloupu. Za půl milionu

Dny města Holešova

Květnové slavnostní otevření bude zároveň součástí začínajících Dnů města Holešova, které jsou spojené s oslavami sedmistého výročí od první doložené písemnosti z roku 1322, která o Holešově pojednává jako o městě. Tamní historikové však míní, že město Holešov bylo založeno už o několik let dříve.