Město se nyní potýká s nárůstem černých skládek. Důvod je prostý. Lidé v těchto dnech odklízí odpad ze zahrádek a nechávají jej na veřejných prostranstvích, nejčastěji u cest nebo kontejnerů.

„Dopouští se tak přestupku v rovině zakládání černé skládky,“ upozorňuje Němec.

Martin Posolda z radničního odboru služeb říká, že se jedná o začarovaný kruh.

„Odpad samozřejmě město odveze, ale lidé jej sem často donesou znovu v přesvědčení, že město to řeší automaticky. Přitom každý občan Kroměříže může zdarma uložit odpad ze zahrádky na sběrném dvoře,“ nechal se slyšet Posolda.

Příklad táhne

Město navíc svoz odpadu ze soukromých zahrad dvakrát ročně sváží. V tomto termínu mohou odpad lidé dát přímo před dům a popeláři se o něj již postarají. „Tento rok plánujeme svoz na 9. a 16. listopadu,“ upřesnil Martin Posolda.

Podobně tomu je i v případě jiných černých skládek, například nábytku. Pavla Cielecká z odboru služeb řekla, že lidé následují příkladu druhých nezodpovědných lidí.

„Mají domnění, že i o jejich nechtěný nábytek se postaráme, když jsme tak učinili předtím pro druhé,“ vysvětlila Cielecká. Na nelegální odpad si stěžuje také Holešov.

Tamní starosta Rudolf Seifert uvedl, že se zřejmě město bude muset uchýlit k udílení pokut.

„Nezbude, než tyto nezodpovědné spoluobčany pokutovat. Zřejmě se ovšem jedná o obyvatele ,neholešováky?, kteří nejsou ochotni ve sběrném dvoře platit,“ míní Seifert.

„Město je v tomto ohledu dost bezmocné, ale některá opatření budeme realizovat,“ upozornil starosta.

Jedno z nich je například zavedení mobilních kamer na problémová místa. Systém odpadového hospodářství je v obou městech hodně podobný. Tamní občané mají možnost využití sběrného dvora zdarma.