Právě to upřesňuje nový pracovní řád určený pedagogům, který vešel v platnost právě včera. „Pokud rodiče chtějí, aby jejich dítě zůstávalo v době polední pauzy pod dozorem ve škole, musejí si podat písemnou žádost na ředitelství školy. Pak zodpovědnost za dítě spočívá jednoznačně na učitelích a vychovatelkách,“ vysvětlil vedoucí kroměřížského oddělení státní správy ve školství Miroslav Marinčák.

Dodal, že pokud rodiče dítě nepřihlásí například k polednímu pobytu ve školní družině, mělo by podle pracovního řádu ze školy na čas odejít. „V tom případě je nutné, aby rodiče písemně potvrdili, že za něj přebírají zodpovědnost,“ upřesnil Marinčák.
Opustit školu v době polední přestávky musejí i děti z kroměřížské základní školy na náměstí Komenského.

„V polední pauze žáky prvního stupně vodíme do školní jídelny i zpět. Žáci druhého stupně chodí už ale na obědy sami a pak zůstávají před školou. Jestliže je špatné počasí, mohou být ve vestibulu školy,“ uvedla zástupkyně ředitelky Jindřiška Falcmanová. Pokud by podle ní došlo k úrazu v prostorách vestibulu, nesla by za něj zodpovědnost škola, jinak zodpovídají rodiče.

Podobně je tomu i v další kroměřížské škole na Švabinského nábřeží, kde podle vyjádření jejího ředitele Miroslava Plačka mohou děti využít v době poledního volna možnost pobytu ve školní družině, do které je však musí rodiče přihlásit. Jinak musí budovu opustit, a v tom případě za dítě zodpovědnost přebírají.

Nový pracovní řád upravuje, zda má děti hlídat škola, nebo jejich rodiče

Ve Zdounkách dohlížejí pedagogové v hodině volna na všechny děti. „Vodíme do jídelny i ty, které na obědy nechodí. Vezmou si s sebou svačiny a my je máme na očích,“ řekla ředitelka Marie Ptáčková.

K rodičům, kteří netuší, že za dítě v době polední přestávky zodpovídají, patří i Marta Lednová z Kroměříže.
„Předpokládám, že za bezpečnost mých dcer zodpovídá škola po celou dobu vyučování, tedy i v hodině volna. Nechápu, jak za děti můžou zodpovídat rodiče, kteří jsou v zaměstnání,“ divila se maminka dvou školaček.

PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV Z KROMĚŘÍŽSKÉHO REGIONU

Moje Kroměřížsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika