„Snažíme se naleznout takové uspořádání radnice, které je schopno zabezpečit zodpovědné a úspěšné vedení města Kroměříž k prosperitě a spokojenosti občanů,“ uvedl za vyjednávací tým lídr kandidátky Jan Hašek.

K vyjednávání se vyjádřil i úspěšný kandidát za ANO 2011 Tomáš Opatrný.

„Stojím si za tím, že by od nás bylo neprofesionální neoslovit partnery ze zastupitelstva,“ řekl Opatrný.

Členové kandidátky se také shodují na tom, že současná situace a atmosféra uvnitř radnice není vhodným místem pro práci na důležitých otázkách týkajících se chodu města. Organizace se také ústy mluvčí Veroniky Slaměnové nechala slyšet, že by neshledala žádný problém v tom, kdyby Kroměříž vedla koalice bez účasti současného starosty a jeho vítězné strany.

„Uvádí se, že v právě končícím volebním období nevede vítězná strana zastupitelstvo v celé pětiny měst a obcí napříč celou Českou republikou,“ upozornila Slaměnová.

Místní organizace tím jasně dala najevo, že vyjednává a je připravena přijít s návrhem koaliční smlouvy i přesto, že nebyla vítězem voleb.

„V Kroměříži například v roce 2010 zvítězila ČSSD a nakonec se starostkou stala paní Hebnarová z ODS. O čtyři roky později měla naopak nejvíc hlasů paní Hebnarová.

Její ODS skončila druhá, ale starostou byl nakonec pan Němec,“ přišla s příklady nestandardních výsledků povolebního vyjednávání mluvčí.

„Myslím, že se není třeba vyjadřovat k prohlášení, se kterým přišlo hnutí ANO. Jednat samozřejmě mohou, to je jejich právo. Já jsem se sešel se zástupci některých stran, jak jsem již řekl, a vynesl jsem jasné, konkrétní informace možným koaličním partnerům. Vyčkávám na jejich vyjádření,“ uvedl starosta.

Mnohému může napovědět i výsledek schůze lidovců, kteří měli ve středu večer na programu vnitrostranické jednání právě ohledně dalšího směřování KDU-ČSL při tvorbě nové koalice v Kroměříži.