Díky přenosu z webkamery, která je umístěna u hnízda čápů bílých na komíně tamního Hostince U Čápa, totiž vyšlo najevo, že dvojici čápů vyhodil z hnízda nezvaný vetřelec.

„První čáp se letos objevil v Záhlinicích na loukách už 18. března, ale hnízdo nenavštívil. Teprve až 25. března se na hnízdě objevili dva čápi, asi pár. Ti se zde ale nezdrželi a pravděpodobně táhli dál na sever. Další čáp se na hnízdě objevil až 10. dubna a od 16. dubna se k němu přidal druhý pták do páru, asi samice," popsal Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Pár začal opravovat hnízdo, ale 22. dubna se v něm objevil třetí pták, který napadl hnízdící pár a oba ptáky z hnízda vyhodil.

„Od toho dne byl na hnízdě pozorován pouze jeden pták, který seděl v hnízdě a občas přerovnával vejce. Pravděpodobně zde zůstal sám, a protože jej nikdo nestřídal v sezení, tak musel opouštět hnízdo s vejci při hledání potravy. Dne 12. května se objevilo jedno vejce na okraji hnízda a tím letošní hnízdění pravděpodobně skončilo," dodal ornitolog.

Od 18. května se podle něj na hnízdě objevují občas, ale pouze na krátkou dobu dva čápi bílí.

„Nevypadá to však, že by chtěli zahnízdit. Žádný z výše uvedených čápů neměl kroužek, tak nejsme schopni zjistit, zda jde o původní pár nebo o jiný letos nehnízdící pár. Mláďat se tedy letos již nedočkáme, tak snad až v příštím roce," uzavřel Jiří Šafránek. Poděkoval také spolku cyrilek.net z.s. za to, že umožňuje zájemcům nahlédnout do života v čapím hnízdě na webové adrese www.cyrilek.net/kamery.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU