Radnice vytipovala původně šest objektů, na které chtěla získat dotaci. Nakonec peníze půjdou na opravu domů č.p. 48 (vedle pizzerie U zeleného stromu) na Velkém náměstí a č. 259 v Moravcově ulici (Studio Miss Cosmetic), na zídku u domů č. 39 a 40 naproti zámku a na restaurování vitráže okna chrámu sv. Mořice. Tam poputuje nejvíce, celkem 350 tisíc korun ze státní dotace.

Město letos do žádosti o dotaci nezařadilo žádnou svou budovu. V posledních letech do Kroměříže z programu ministerstva kultury putuje ročně méně než milion korun. K této částce se pak přidává příspěvek města, který letos činí 145 tisíc korun, a také peníze od vlastníků památek.

Loni Kroměříž získala z programu od ministerstva dotaci 760 tisíc korun. Peníze šly na opravu měšťanského domu č.p. 81 ve Vodní ulici, na opravu radnice a domů č. 141, 150 a 165 na Riegrově náměstí. Město na rekonstrukci jiných než svých památek přidalo dalších asi 160 tisíc korun, zbylé náklady uhradili jejich majitelé.

Poměr investic je v rámci programu stanoven shodně pro městské, soukromé i církevní objekty. Stát přispěje maximálně polovinou částky, radnice přidá nejvíce deset procent a zbytek musí zajistit vlastník. Za dvě desetiletí, co program funguje, z něj do Kroměříže přišlo přes 40 milionů korun. (hed)