VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hluk? Prach? Lidé si stěžovali, Kroměříž to nechá přezkoumat experty

Přijde vám, že je v Kroměříži příliš hluku od aut? Špatně se vám ve městě v posledních letech dýchá? Tamní radnice v každém případě plánuje zjistit, jestli na tom něco je. 

4.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archív VLP

Její vedení se totiž rozhodlo svěřit odborníkům analýzu kvality ovzduší a hlučnosti v ulicích města. Záměr už schválili kroměřížští radní a město může na zpracování průzkumu získat až milion korun ze Státního fondu životního prostředí: maximální spoluúčast radnice tak má činit 250 tisíc korun.

„Cílem je zmapování současného stavu a návrh řešení problémů, na které analýza poukáže,“ vysvětluje kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka.

Už loni nechala radnice zpracovat pro změnu rozsáhlou analýzu zdravotního stavu obyvatel Kroměříže: a z té například vyplynulo, že v posledních letech ve městě enormně vzrostl počet lidí s alergiemi.

„Jednou z příčin může být podle odborníků právě zhoršení kvality ovzduší, konkrétně zvýšený výskyt polétavého prachu,“ upozorňuje Dagmar Velísková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21, která se zmíněnou problematikou dlouhodobě zabývá.

Pokud jde o kvalitu ovzduší, Kroměříži citelně chybějí údaje například o množství zmíněného polétavého prachu. Nejbližší stanice Českého meteorologického ústavu je totiž až v okrajové místní části Těšnovice.

„Je otázkou, jestli by nebylo vhodnější mít měřicí stanici i v centru, která by nám poskytla údaje o ovzduší zatíženém dopravou a průmyslovými podniky. Odpověď na to by nám měla dát právě zmíněná analýza,“ slibuje si místostarosta.

Město podle něj reaguje na podněty obyvatel.

„Na veřejných projednáváních Zdravého města lidé zmiňovali problémy s hlukem způsobené nárůstem automobilové dopravy,“ dodává Pavel Motyčka.

Rušný provoz nevyřešilo ani zrušení poplatku pro auta na dálničním obchvatu města, v centru totiž zatím moc aut neubylo.

„Kroměříž není městem, kterým lidé projíždějí. Většinou zde jezdí za prací, k lékaři, něco si vyřídit nebo jako turisté,“ dodal kroměřížský místostarosta.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

4.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šárka Jelínková (KDU - ČSL)

Senátorka Šárka Jelínková: Netěší mě, že demokratické strany uspěly

Zleva: z volebních štábů Andrej Babiš (ANO 2011) a Tomio Okamura (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
43

Na Kroměřížsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí komunisté

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

ANKETA / Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

AKTUALIZOVÁNO

Referendum v Chropyni dopadlo jasně, těžbu štěrkopísku tam lidé nechtějí

Téměř přesná polovina oprávněných voličů se v pátek a sobotu v Chropyni zúčastnila místního referenda: tamní radnice jej vyhlásila s otázkou, zda má město zamezit těžbě štěrkopísku v místní lokalitě Hejtman, a hlasování se konalo zároveň s volbami do Poslanecké sněmovny.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení