Most na hlavní trase směrem od Hulína do centra města je ve vlastnictví Ředitelství silnic Zlínského kraje, které jej právě v těchto dnech opravuje.

„Vedeme ho pod evidenčním číslem a oficiálně by měl být označován jako most přes řeku Moravu,“ prozradil včera jeden z pracovníků Ředitelství silnic Zlínského kraje.

S tímto názvem se mohou řidiči setkat i ve městě kvůli jeho uzavírce. Pro pěší ale platí jiné. Cedule je totiž několik metrů před mostem nabádá: Chodník před most K. Rajnocha uzavřen, přejdi na druhou stranu. Staré označení je tak očividně stále silně zažité. Používá ho dokonce i kroměřížská radnice ve svých tiskových zprávách. Důvod je podle starosty města Miloše Malého prostý.

„Když se napíše most Karla Rajnocha, lidem se rychle vybaví, o který jde. Kdybychom používali jeho označení přes řeku Moravu, mohou si pod tím občané vybavit hned čtyři další, které tu máme. Mimo zmíněný tu totiž fungují ještě železniční kojetínský, dálniční nebo také obchvatový a zborovský. Každý z nich taky vede přes Moravu,“ upozornil starosta.

Jak sám podotýká, zná most Karla Rajnocha pod tímto označením také už řadu let. „Byl postaven v padesátých letech. Když jsem měl tak osm či deset let, pamatuji se, že se mu tak říkalo,“ řekl Malý.

Podle historických regionálních tiskovin ale most jméno někdejšího kroměřížského občana a komunistického funkcionáře Rajnocha už řadu let nenese.

„V příslušné kronice města Kroměříže z roku 1992 je na straně 75 k této tematice napsáno: Zrušení pojmenování silničního mostu Karla Rajnocha s tím, že most bude označen mezinárodním označením s názvem řeky Moravy,“ prozradila pracovnice knihovny v Muzeu Kroměřížska Aneta Krčálová.

Na nesrovnalost v názvu upozornil Deník nedávno čtenář Jan Šik z Kroměříže.

„Název most Karla Rajnocha byl rozhodnutím rady města na žádost občanů už v roce 1990 zrušen. Karel Rajnoch byl totiž člověk zcela bezvýznamný, komunista, který u bývalého mostu prodával Rudé právo, a když po roce 1945 bývaly často průvody, nosíval v čele strany KSČ rudé prapory ,“ napsal redakci Šik.

Osobnost Rajnocha je dnes už většině lidí naprosto neznámá. Z několika dotázaných obyvatel Kroměříže dokázal jen jediný odpovědět, kdo nositel tohoto jména skutečně byl.

„Myslím, že to byl komunista,“ svěřil se. Nikdo z dotázaných se ale nechtěl ke znalostem jmenovitě přihlásit. „Je to ostuda, ale opravdu nevím, kdo Rajnoch byl. Ale určitě si to teď zjistím,“ uzavřela s úsměvem jedna z obyvatelek města.