Už o tři čtvrtě na osm začalo včera vyučování na I. Základní škole (ZŠ) v Holešově. Hlášením rozhlasu tam ředitelka přivítala všechny zpátky ve škole, do prvních tříd se pak vydala i osobně společně se starostou a oběma místostarosty měs­ta.

Do lavic tam v první A a první B zasedlo celkem pětačtyřicet dětí. „Letos máme poprvé také žákyni, která vlastně ani do školy chodit nebude. Bydlí s rodiči v zahraničí a tak bude dojíždět jen na pololetní přezkoušení," upozornila na zajímavou raritu ředitelka Jarmila Růžičková.

Jako každý rok podle ní začnou prvňáčci s uvolňovacími cviky, naučí se základní písmena a na své první vysvědčení už by se pak měli umět podepsat. Už první den si ale děti mohly vyzkoušet například práci s interaktivní tabulí.

Na III. ZŠ v Holešově – Všetulích se prvňáčci společně s rodiči sešli v aule školy. Tam jim nejprve zazpíval školní dětský pěvecký sbor Plamínek a pak je postupně také přivítala tamní ředitelka, starosta města, třídní učitelky a vychovatelky.

„Přeji vám děti, abyste měli skvělou paní učitelku a kamarády, abyste do školy chodily s radostí," řekla s úsměvem dětem ředitelka Jitka Heryánková. Celkem tam do čtyř prvních tříd, z nichž jedna je určena dětem s logopedickými obtížemi, nastoupilo 66 nových školáků.

„Do logopedické třídy budou chodit děti, kterým se paní učitelka bude moci individuálněji věnovat. Mají navíc nepovinný předmět, logopedickou péči se speciální logopedkou," podotkla ředitelka s tím, že prvňáčkům budou také k dispozici dvě asistentky.

Mezi novými dětmi byl také Tomášek, který zasedl do první řady ve třídě I.B. „Je to dobré tady sedět, protože odtud nejlépe na paní učitelku a všechno ostatní uvidím," měl hned jasno malý školák (na menším snímku dole).

O něco jiné to v pondělí bylo na malotřídce v Rymicích, kde je ředitelkou Hana Pátková. Tamních sedm prvňáčků totiž bude ve společné třídě se druháky.

„V době, kdy se věnuji prvňáčkům, má druhá skupinka samostatnou práci, pak se to zase prostřídá. Musím si vše připravit tak, aby se nikdo nenudil, ale dětem to velmi vyhovuje, navzájem si pomáhají," popsala třídní učitelka Lenka Sklenářová.

První den s dětmi ve škole absolvovali i mnozí rodiče. „Ráno bylo docela v pohodě, dcerka byla řádně připravená, maminka všechno vzorně nachystala, takže se není vůbec čeho bát, nejhorší bude asi to vstávání," usmál se tatínek Zdeněk Pavelka.