Na krajský úřad dorazilo v pondělí dopoledne také několik nespokojených zaměstnanců nemocnice.

„Vážím si toho, že mě, i přes sněhovou kalamitu a ve vlastním volnu, přišlo podpořit tolik lidí,“ uvedla Mergenthalová.

Ani silná důvěra zaměstnanců, vedení města a potažmo i široké veřejnosti však nezměnila rozhodnutí valné hromady, která Mergenthalovou z funkce odvolala. „S názorem se neztotožňuji, ale musím jej respektovat,“ reagovala pro Deník po odvolání teď již bývalá ředitelka.

Na její místo má od 1. 2. nastoupit Petr Liškář, makroekonom z Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

LÉKAŘI SE OBÁVAJÍ ČISTEK

„Důvodem změny byl návrh pana předsedy představenstva Radomíra Maráčka,“ uvedl poprvé veřejně důvod odvolání Jiří Čunek. „Pan Maráček konstatoval, že neshody v představenstvu by brzdily práci.

„Ano, tento nesoulad při jednáních mezi vedením panoval. Je však nutné dodat, že na něj upozornila právě paní ředitelka,“ nechápe odvolání Mergenthalové členka dozorčí rady nemocnice Ludmila Šromotová.

„Paní ředitelka si stěžovala, že je při jednáních obcházena. Například vyjednávání s pojišťovnami a podobně,“ doplnila Šromotová.

Nový manažer musí nemocnici připravit na změny, které nastanou s výstavbou krajské nemocnice. Musíme mezi nimi najít správnou provázanost. V tomto ohledu jsme se s paní Mergenthalovou rozcházeli,“ pokračoval Čunek.

„Navíc, každý máme nějaký limit a myslím, že paní ředitelka ho nyní dosáhla. Další setrvání by bylo i pro ni problematické. Nebyl to nepřátelský rozchod. Paní ředitelka věděla s dostatečným měsíčním předstihem o svém odvolání. Petr Liškář by měl vnést nový impulz do vedení,“ dodal ještě Čunek.

Ludmila Šromotvá se však obává, že s příchodem Petra Liškáře by mohlo dojít na jednotlivých odděleních k personálním čistkám.

„Nejprve to budou vedoucí pracovníci, poté primáři,“ vyjádřila se Šromotová. Hejtman celou situaci neuklidnil, když řekl, že Liškář by měl lépe zvládnout personální situaci řízení nemocnice.

„Paní ředitelka udělala nějaké změny, ale v oblasti řízení lidských zdrojů byla až příliš opatrná,“ nechal se slyšet Čunek.

Že by za odvoláním stál nesoulad ohledně budoucího uspořádání zdravotnictví v kraji, však hejtman popírá.

„V médiích Mergenthalová řekla, že nová krajská nemocnice bude stahovat pacienty a bude ohrožovat nemocnici v Kroměříži. A to je pravda. Naopak je dobré, že to tak řekla,“ ukončil rozpravu Jiří Čunek.

STÁVKA JE NEZÁKONNÁ

Lékaři se však nehodlají tak lehce vzdát. Jsou připraveni jít do stávkové pohotovosti.

„My jsme to avizovali na valné hromadě. Hejtman řekl, že stávkovat můžeme, že je připraven péči zajistit jinde,“ opakovala Čunkova slova Šromotová.

„Zákon říká, že taková stávka je nezákonná. Jsme ale připraveni nahradit péči v jiném zařízení. Kroměřížská nemocnice není jediná v kraji,“ řekl následně hejtman na tiskové konferenci.

„Většina těch lidí, kteří jsou nyní podepsáni pod peticí za paní ředitelku, se před pěti lety podepsala pod petici, aby do funkce nebyla jmenovaná. V Kroměříži je to už takový folklor,“ usmál se hejtman.

Zaměstnanci chtějí hledat oporu i v právním systému.

„Budeme zvažovat další právní kroky. Boj jen tak nevzdáme,“ řekla Šromotová.

Na dvě desítky zaměstnanců nemocnice, kteří přijeli Lenku Mergenthalovou podpořit až na kraj, svého rozhodnutí nelitovaly.

„Cesta z Kroměříže trvala víc než hodinu a půl,“ uvedla skupinka lékařů přímo na půdě úřadu.

„Někteří mají po dlouhé šichtě. Naopak paní doktorka se vrací a má směnu,“ poukazovali lékaři na kolegyni Ivanu Horkovou.

Sama Horková byla zároveň jedna z těch, kteří při jednání s radou vystoupili na obhajobu ředitelky.

„Hovořila jsem za lékaře. Na petici zaměstnanců jsou podpisy všech primářů,“ dodala Horková s petičním archem v ruce.

„Děkuji za podporu. Už mi objednejte nemocniční plášť,“ loučila se s hrstkou bojovníků Mergenthalová.

Lenka Mergenthalová
Zaměstnanci nemocnice: Důvod k odvolání je nepochopitelný