„Situace je v okrese sice zatím klidná. V Kašavě a ve Slušovicích pod přehradou byl však už na potoku Dřevnice krátce po poledni vyhlášen první stupeň povodňové aktivity,“ uvedl 5. března odpoledne dispečer Povodí Moravy Tomáš Kříž. Na ostatních místech byly podle něj hladiny během dne jen zvýšené, bdělost tam však nenastala.

„Zřejmě to způsobilo to, že teploty tady v posledních dnech nedosáhly tak vysoko, jako jinde, takže tání je zatím jen pozvolné,“ řekl Kříž.

To se však podle něj může velmi rychle změnit.

„Hladina toků stoupá obvykle především v noci. Je to způsobeno tím, že přes den na horách taje a než se voda dostane k nám chvíli to potrvá. Navíc situaci mohou zhoršit očekávané dešťové srážky,“ poznamenal Kříž.

Dodal, že hladiny kontroluje dispečink on-line na pěti místech na Zlínsku. Měří se ve Spytihněvi na řece Moravě, ve Zlíně na Dřevnici, ve Vizovicích na Lutonínce, ve Slušovicích pod přehradou na Dřevnici a na Dřevnici v Kašavě.

„Pokud by voda stoupla na úroveň druhého stupně, bude vyhlášena povodeň. V takovém případě okamžitě kontaktujeme příslušný obecní úřad, hasiče a krajský úřad,“ přiblížil Kříž.

Na některých místech v okrese se voda drží i na polích. „Může za to rychlé tání a taky to, že už je půda nasycena a nestíhá vodu vsakovat,“ vysvětlil Dispečer. Někde se dokonce drobné potůčky začaly vylévat z břehů a zaplavily přilehlé louky. Jedním z takových míst je například pole vedle cyklostezky v Kostelci poblíž Lázní.

Dalšími místy v kraji, kde už zaznamenali zvýšené stupně povodňové aktivity je řeka Olšava v Uherském Brodě nebo v Bystřičce pod přehradou na stejnojmenné říčce.

Hladiny toků v monitorovaných místech na Zlínsku po ve čtvrtek 18. hodině:

Morava ve Spytihněvi – 378 cm (1. stupeň při 400 cm)

Dřevnice ve Zlíně – 131 cm (1. stupeň při 170 cm)

Dřevnice ve Slušovicích pod přehradou – 60 cm (1.stupeň při 55cm), (2.stupeň při 90cm)

Dřevnice v Kašavě – 87 cm (1. stupeň při 83 cm), (2. stupeň při 133 cm)

Hladiny toků v monitorovaných místech na Zlínsku po 15. hodině

Morava ve Spytihněvi – 365 cm (1. stupeň při 400 cm)

Dřevnice ve Zlíně – 128 cm (1. stupeň při 170 cm)

Dřevnice ve Slušovicích pod přehradou – 57 cm (1. stupeň při 55 cm), (2. stupeň při 90 cm)

Dřevnice v Kašavě – 85 cm (1. stupeň při 83 cm), (2. stupeň při 133 cm)

Lutonínka ve Vizovicích – 74 cm (1. stupeň při 80 cm)