„Letos jsme si pro děti nachystali i rope-dancing neboli skákání a různé aktivity se švihadlem. Tradičně nabízíme i kroužek in-line bruslení či bojová umění," vyjmenovává ředitelka holešovského TyMy centra Jarmila Vaclachová.

Nechybí zaměření na jazyky. „Je možnost přihlásit se do kurzu anglické či španělské konverzace a pro dospělé i děti nabízíme letos i kurz znakové řeči," upozorňuje ředitelka.

I letos funguje také dětské centrum pro děti od jednoho a půl do pěti let, kde si mohou nejmenší od pondělí do čtvrtka hrát: taková služba může výrazně ulevit rodičům s hlídáním.

Středisko Šipka v Kroměříži má letos v nabídce třeba tradiční kroužek keramiky, ale i hip-hop. Zájemci sem mohou docházet hrát šachy, pro dospělé nechybí třeba jóga, což kvituje čtyřiadvacetiletá maminka ročního chlapce Andrea Hlížková z Kroměříže.

„Po porodu většina maminek nabere nějaké to kilo, já jsem měla hlavně pocit, že jsem strašně ztuhlá a těžkopádná. Jógu proto doporučuju, člověk se rozproudí a dostane do skvělé nálady, navíc pozná spoustu dalších lidí, což bylo pro mě, která tu s manželem žije teprve rok a půl, skvělé," usmála se maminka.

Mezi dětmi se v otázce vysněných volnočasových kroužků objevují i mnohá netradiční přání.

„Náš syn si třeba asi před týdnem usmyslel, že chce chodit do vaření. Je pravda, že v kuchyni se motá docela rád a pomáhá, ale tohle bych od dítěte tedy nečekal. Uvidíme, třeba příští týden řekne, že chce být kosmonautem. Každopádně zatím už druhým rokem chodí do rybářského kroužku a to ho ještě nepustilo. Koneckonců kuchař a rybář jde docela dohromady," směje se tatínek desetiletého Matouše Luděk Pospíšil.

Že bývají děti v tomto směru přelétavé, potvrzují i pedagogové.

„Něco je baví, třeba rok to vydrží, ale pak je zas zajímá něco jiného. Jsou ale i matadoři, co vydrží, to se musí nechat. Třeba hra na hudební nástroj není procházka růžovým sadem, člověk musí cvičit, což třeba v kroužku počítačů potřeba není," upozorňuje učitelka hry na klavír Ilona Strnadelová.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ