„Nevidíme důvod, proč by mělo dojít k odvolání ředitelky Mergenthalové. Máme dojem, že situace se obracela k lepšímu,“ uvedla za nemocniční odbory doktorka Ivana Horková. Za ředitelku se postavilo také město. „Radní vyjádřili doktorce svou plnou podporu.

Mergenthalová je kladně vnímána veřejností a její práce si kroměřížská radnice váží. Významně přispěla k oddlužení Kroměřížské nemocnice, a.s.,“ uvedl radniční mluvčí Jan Vondrášek. Vedení města se pro vysvětlení ohledně jejího údajného odvolání obrátilo na zřizovatele nemocnice – tedy krajský úřad. Hejtman Jiří Čunek prý prozatím na dopis radních nereagoval. Právě on by ale podle slov Mergenthalové měl stát za jejím odvolání.

Ilustrační foto
Řidiči loni nejčastěji bourali ve středu a v pátek

„Velmi mě trápila neshoda a nedostatečná komunikace v rámci představenstva,“ uvedla ředitelka nemocnice ve své, již vyklizené, kanceláři. „Ředitelka je pověřena řízením nemocnice, ale mnoho kroků musí řešit s představenstvem, které se však scházelo jedenkrát měsíčně,“ vysvětlovala počátek konce své kariéry ve funkci Mergenthalová. Jednotlivé záležitosti se podle Merghentalové na sebe nabalovaly a naopak času k projednání bylo málo.

„Situace vygradovala někdy kolem listopadu, kdy jsem si o tom promluvila s hejtmanem. Oznámil mi tehdy, že mu my ředitelé kazíme práci a lpíme si pouze na svých funkcích. Odpověděla jsem mu, že já si na postu ředitelky rozhodně nezakládám, protože mě jako lékařku s praxí přijmou skoro v každé nemocnici,“ řekla dále Mergenthalová.

KÁVA A POMAZLENÍ. V Toulavém ráji čekají na pohlazení kočky, které si sem přinesly ne vždy radostný příběh.
Chtěli smysluplně pomoci, otevřeli si umisťovací kočičí kavárnu

Rozhovor, který proběhl v listopadu, měl pak ještě dohru. „Jiří Čunek mi řekl, že chce využít té možnosti, že nelpím na svém postavení a odvolat mě z funkce,“ dokončila Mergenthalová. Vyjádření nejvyššího vedení kraje se Deník snažil sehnat i přes jeho tiskovou mluvčí Adélu Kousalovou. Na konkrétně položené dotazy reagovala pouze otazníkem.

Mluvčí nemocnice pak uvedl, že mu nepřísluší diskutovanou personální změnu komentovat.

OKRESNÍ NEMOCNICE JSOU DŮLEŽITÉ

Lenka Mergenthalová se stala v očích široké veřejnosti obětí v boji za nezávislost a zachování Kroměřížské nemocnice oproti chystané centralizaci při výstavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně – Malenovicích. „Jsem bytostně přesvědčená, že tyto kroky, budou mít dopad na všechny okresní nemocnice. Nemůžete s klidem uzavřít nemocnici, kde ročně hospitalizují 20 tisíc pacientů a dalších 215 tisíc jich ambulantně ošetří,“ podpořila čísly své přesvědčení Mergenthalová.

„Když se ve vzduchu pořád vznáší otázka rušení jednotlivých oddělení, nepřinese to nemocnici žádný užitek. Současní lékaři z nejistoty odejdou jinam, noví, kvůli té stejné nejistotě, nepřijdou,“ uvedla jedny ze současných problémů Mergenthalová.