Na dotazy z úst starostů obcí mikroregionu Koryčansko – Zdounecko, ale i podnikatelů z regionu nebo členů občanských sdružení, odpovídali představitelé krajské rady v čele s hejtmanem Liborem Lukášem.

„Silnice druhé třídy číslo 428 v Troubkách je v hodně špatném stavu. Jsem kvůli tomu v neustálé palbě občanů, kteří si stěžují, že se její oprava stále nekoná. Lidem už kvůli ní začínají praskat domy,“ povzdechl si například na setkání se zástupci kraje starosta Troubek-Zdislavic František Čech.

Prvním krokem k vyřešení této situace může být podle hejtmana Lukáše zpracování projektu. To potvrdil i člen krajské rady zodpovědný za dopravu v regionu Petr Hradecký.

„Umím si na to představit projekt. Je však třeba počítat s tím, že musí mít i návaznost na chodníky a jiné úpravy. Vhodným krokem by bylo, aby obec zpracovala studii k tomuto problému,“ odvětil starostovi Hradecký.

Další komplikací, která troubeckého starostu pálí, je stromořadí starých topolů na cestě vedoucí do Litenčic.

„Dostal jsem tři anonymní dopisy, aby se tyto stromy vykácely. Někdo mi poslal i fotky, jak se jinde topoly zřítily na auto. V případě, že se u nás něco takového stane, půjdu prý k soudu,“ podotkl starosta Čech.

K řešení problému se stromořadím hejtman starostovi poradil, aby si nechal vypracovat znalecký posudek o kvalitě porostu.

Mimo dopravu přítomní prodiskutovali také oblast cestovního ruchu a cykloturistiky, problematiku čištění odpadních vo, a otázky, které nejvíc pálí starosty mikroregionu.

„Chtěli bychom vybudovat cyklostezku ze Zdounek do Jestřabic u Koryčan. Rozpočet výstavby je plánovaný na sto třicet milionů korun. Má smysl v tom pokračovat,“ dotazoval se zase manažer občanského sdružení MAS Hříbecí hory Jan Šušlík.

Podle hejtmana Lukáše nebude ale jednoduché k tomuto plánu zajistit dostatek peněz.