Město Kroměříž reagovalo na informaci o odvolání ještě téhož dne vydáním tiskové zprávy. „Obáváme se o budoucnost Kroměřížské nemocnice a o zachování dostupnosti zdravotní péče na Kroměřížsku,“ uvedl starosta města Jaroslav Němec.

„Hlas občanů a samosprávy by neměl být opomenut,“ upozornil Němec na to, že Mergenthalová má podporu zaměstnanců nemocnice i široké veřejnosti.

A právě zaměstnanci chtějí za teď již bývalou ředitelku bojovat dále. Rádi by se obrátili na zastupitele kraje, kteří mají své další zasedání naplánováno na příští týden. Jsou také rozhodnuti, pokud to bude nutné, vyhlásit stávkovou pohotovost.

Ačkoliv Jiří Čunek na tiskové konferenci po hlasování uvedl, že důvodem pro odvolání byl návrh předsedy představenstva Radomíra Maráčka, starostové obcí, jejichž spádovou nemocnicí je právě ta kroměřížská, si myslí, že pravým iniciátorem je sám hejtman.

„Domnívám se, že za tím stojí osobní snaha hejtmana odstranit jemu nepohodlné lidi,“ uvedla Věra Sigmundová. „Je to svévole pana hejtmana.

Obžalovaný u krajského soudu ve Zlíně.
Muž chtěl manželce uřezat hlavu, ale zabít ji prý nechtěl

Popření demokracie. Proti tomu jsme zvonili klíčema,“ zachází Roman Hoza ve své kritice ještě dále.

Své prohlášení vydala také europoslankyně Olga Sehnalová z řad ČSSD z Kroměříže. I ona dala průchod svým emocím.

„V čele nemocnic musí být reformátoři krajského zdravotnictví, vítači fúze. A když se kácí les, sem tam nějaká nepohodlná ředitelka přece nemůže stát v cestě,“ napsala rozhořčeně europoslankyně. Sehnalová se také obává o personální změny.

Hejtman ostré útoky vůči své osobě popírá a odvolává se na pondělní prohlášení.

„Jsem přesvědčený, že paní ředitelka udělala v nemocnici hodně práce. Ale je to extrémně exponovaná funkce a ona už byla na svém manažerském limitu,“ nechal se slyšet Čunek.

„V představenstvu nepanovala plná důvěra a nefungovali jsme jako tým. Požádal jsem valnou hromadu, aby tuto věc řešila. Věřím, že je to správný krok a že i Lence Mergenthalové se určitým způsobem uleví,“ řekl Radomír Maráček.

Návěs kamionu po nehodě zablokoval napříč celou cestu.
Řidič kamionu dostal na zasněžené cestě smyk


Ředitel Petr Liškář - nástupce na místo Mergentalové – věří, že si získá důvěru.

„Atmosféra v nemocnici je bouřlivá, ale myslím, že svou prací a přístupem všechny přesvědčím, že nepřicházím nemocnici likvidovat, jak je mylně zdůrazňováno,“ vyjádřil se pro Deník Petr Liškář.

„Hodlám maximálně spolupracovat především s primáři jednotlivých oddělení, kteří jsou manažeři těchto pracovišť,“ uvedl.

Petr Liškář dosud pracoval jako projektový manažer v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

Ještě předtím působil v několika nemocnicích patřících do skupiny AGEL. Působil také jako ekonomický expert v nadnárodních společnostech, je rovněž soudním znalcem v oboru.