Za narůstající počet požárů může podle hasičů dlouhotrvající extrémní sucho.
„V poslední době vyjíždíme prakticky denně k přírodním požárům. A i když se sucha střídají s bouřkami, přesto se jejich výskyt nijak neeliminuje, spíše naopak,“ podotkl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.
Dodal, že letos se naštěstí zatím všechny případy obešly bez zranění nebo úmrtí. „Bohužel však k tomu dochází každým rokem,“ posteskl si mluvčí.
Jako nejčastějí příčinu vzniku ničivého ohně hasiči považují zejména pálení bioodpadů chataři a zahrádkáři. „A zásahy nám navíc potvrzují, že tato problematika se týká především seniorů, protože zejména oni se v tomto období věnují svým zahradám a neuvědomují si, jaké škody mohou způsobit,“ konstatoval mluvčí.
Pálení trávy nebo bioodpadů může přijít i na desetitisíce korun
Na svou nedbalost už v polovině června doplatil starší muž z Kudlovic na Uherskohradišťsku, který způsobil rozsáhlý požár louky při vypalování suché trávy. „Likvidace ohně nám trvala více než hodinu. Za nedbalostní jednání jsme mu udělili nemalou pokutu. Ta může na místě dosáhnout tisíc korun a ve správním řízení až desetitisíce,“ varoval mluvčí.
Právě ze strachu z pokut už někteří vychytralejší odsunují pálení odpadů na noční hodiny nebo od požárů utečou. „A to nyní v období začínajících žní může způsobit značné komplikace. Malé pálení odpadů se totiž může zvrtnout ve velký požár, který zlikviduje celou úrodu. A škody v těchto případech bývají veliké,“ upozornil Mitáček.