Děti čekaly na hasiče od rána

Morkovické hasiče také vyhlíželi už od rána. „Děti se nemohly dočkat. Celý den se ptaly, kdy už budou ty tři hodiny a přijdou za nimi hasiči s dárky," netajila se teta Váňová.

„Jsme strašně rádi, že za námi hasiči přišli a donesli tolik krásných dárků. V to jsme ani nedoufali," pousmála se teta Váňová z kroměřížského Klokánku.

Co hasiče motivovalo? „Chtěli jsme udělat dětem o něco krásnější Vánoce. Mezi hasiči v Morkovicích jsme tak vybrali nějaké hračky," řekl dobrovolný hasič z Morkovic Martin Koutňák.

V Klokánku morkovičtí hasiči nebyli poprvé. „Už před dvěma lety jsme dětem darovali nafukovací bazén s filtrací," připomněl hasič.

Nápad na obdarování dětí přišel z internetu. „Na hasičském webu vznikl nápad uspořádat republikovou sbírku, v některých městech se to však nakonec neuskutečnilo. Tak jsme se rozhodli udělat si takovou vlastní regionální sbírku a pomoci dětem přímo tady u nás v okrese," vysvětlil Martin Koutňák.

Letos se hasičům podařilo vybrat na sto padesát hraček. „Přinesli jsem nějaké stavebnice, autíčko a víc než stovku plyšáků," vypočítával dobrovolný hasič.

Každé dítě si tak podle něj našlo tu svou hračku. „Některé hračky byly nové, jiné zase donesli lidé z domu, kdy je už nepotřebují. Je to ale lepší, než aby se jim jen tak povalovaly doma. Dětem v Klokánku udělají velkou radost," míní morkovický hasič.

Příště plánují do sbírky zapojit veřejnost

Letos se do sbírky zapojili pouze hasiči, na příští rok však chtějí zapojit i další obyvatele Morkovic, případně dalšího okolí. Důvod je jednoduchý: dárků tak bude více. A radost z nich by mohly mít další děti, kteří nemají rodiče.

„Pokud tato myšlenka obyvatele osloví a sejde se nám hraček daleko více, chtěli bychom je pak donést nejenom do kroměřížského Klokánku, ale i do dalších zařízení, třeba do nějakého dětského domova," konstatoval dobrovolný hasič z Morkovic na Kroměřížsku Martin Koutňák.

Autor: Vendula Pudelková