„Požár jsme měli hlášený pár minut před dvacátou hodinou, byl značně rozsáhlý, když jsme přijížděli směrem od Přerova, už z Horní Moštěnice bylo vidět nad Říkovicemi oblohu osvětlenou ohněm,“ řekl Miroslav Čoček z Hasičského záchranného sboru v Přerově.
Jak dodal, střecha se vzňala na ploše deset krát dvanáct metrů.

Na místě zasahovali nejen profesionální hasiči z Přerova, ale také jejich kolegové z Českých drah. Na likvidaci ohně se podíleli i dobrovolní hasiči z místních Říkovic a z okolních obcí – z Chropyně, Hulína a Břestu. Hasičům se podařilo požár zlikvidovat zhruba po hodině, ještě v deset hodin prováděli zabezpečovací práce na požářišti. Místo budou kontrolovat celou noc.

„Zpozorovali jsme, že hoří, když jsme vycházeli z domu. Hned jsme to nahlásili hasičům,“ sdělila Martina Holá, která bydlí v jedné části komplexu bývalé sladovny, kterou v roce 2001 obec zrekonstruovala na byty. Podle místních obyvatel bylo velké štěstí, že se oheň nerozšířil právě na část sladovny, kde se nyní nacházejí byty.

„Nevzpomínám si, že by v naší obci byl tak rozsáhlý pořár. Nejhorší katastrofou, kterou jsme tady zažili, byla naposledy povodeň,“ řekl Vlastimil Vondráček z Říkovic.

Ruiny bývalé sladovny patří soukromému podnikateli. „Objekt není ve vlastnictví obce, před třemi lety jsme jej prodali soukromému podnikateli,“ upřesnil starosta Říkovic Radomír Hánečka.
Soukromý investor plánuje zbourání objektu a právě v těchto dnech v areálu sladovny probíhaly přípravy na demolici.