Současné nízké teploty pod bodem mrazu totiž mnohé lidi lákají k zimním radovánkám, ty ale mohou skončit tragicky. „Teploty nejsou dlouhodobě nízké na to, aby se na vodních plochách vytvořil dostatečně tlustý led. Proto nedoporučujeme vstupovat na led na vodních plochách, neboť hrozí jeho prolomení,“ varuje mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Lidé by podle ní neměli vstupovat na led s tloušťkou nižší než 16 centimetrů, možnost prasknutí ledové krusty se pak zvyšuje zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší teploty v místech průtoku.

Velmi rizikový je pak přechod ledové plochy ve skupinách – mezi jednotlivými osobami by se měla udržovat vzdálenost alespoň 5 metrů. Od věci není ani použití osobních záchranných pomůcek. „Jedná se o krátké kovové hroty s rukojetí přivázané k zápěstí pro případ potřeby,“ popsala mluvčí.

V případě záchrany tonoucích osob je důležité nejprve uvědomit složky IZS. K okraji ledu by se pak zachránce měl přibližovat jen s ohledem na vlastní bezpečnost – plazením, za použití žebříku, klád a podobně, navíc pokud možno upoutaný na laně.