Předání se pak uskutečnilo uplynulé úterý dopoledne v prostorách firmy, která přístroj věnovala. Defibrilátor má sloužit při záchraně lidských životů a Morkovice jsou třetí obcí na Kroměřížsku, která přístroj vlastní.

„Přístroj umožňuje provést účinnou resuscitaci zraněné osoby i nezdravotnickým záchranářem. Elektrody vyhodnotí srdeční činnost a také to, jestli je správně prováděna nepřímá masáž srdce. Defibrilátor dokonce dokáže navést záchranáře třeba ke změně rytmu nebo síly masáže," vysvětlil velitel morkovických dobrovolníků Pavel Churý.

Přístroj zachránce nabádá, jak pokračovat při srdeční masáži a také vyhodnotí, zda je prováděna dobře či nikoli.

„Ovládá také stlačování hrudníku, pokyny dává v českém jazyce, nahlas a srozumitelně. Zachránce tak navádí, jak resuscitaci správně provést," dodal Churý.

Oficiálního předání se zúčastnil také morkovický starosta Pavel Horák. I on sám před nedávnem zažil situaci, kdy při záchraně lidského života čekali na příjezd sanitky téměř pětadvacet minut.

„Auto srazilo člověka a těch pětadvacet minut, než sanitka přijela, bylo nekonečných. Ze začátku, když se zdálo, že ztratí vědomí a budeme ho muset oživovat, zavládla panika," přiznal starosta a dodal také, že je velmi rád, že přístroj skončil právě v Morkovicích.

„Jsem strašně rád, že tady bude a může pomoci při záchraně života: i když bych samozřejmě na druhou stranu uvítal, kdyby se vůbec nemusel použít," dodal Horák.

Přístroj hasičům předal výkonný ředitel společnosti 
Hanhart Jiří Vinklárek. Práce hasičů si cení a věří, že přístroj jim bude dobře sloužit. Firma do jeho koupi investovala čtyřicet tisíc korun.

„Po projednání s majitelem firmy jsme se shodli, že toto zařízení bude určitě přínosné. Jsou to podle nás dobře vynaložené prostředky," dodal Vinklárek. (lič)