Celá akce měla zejména prověřit koordinaci lezců na konstrukci mostu, s hasiči na člunech a ve vodě. „Poprvé se jí zúčastnili také dva zdravotníci záchranné služby, kteří poskytovali první pomoc po vytažení zachraňovaných z řeky na člun,“ popsal mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Hasiči se na místě rozdělili do tří týmů. „první tvořili lezci, jejichž úkolem bylo bezpečně slanit most a spustit se do člunu v proudu. Zároveň si vyzkoušeli slaňování se záchranářskými nosítky a snažili se zachytit osoby plavající v řece,“ pokračoval Mitáček.

Pak se museli lezci jen za pomoci vlastních sil a technik dostat zpět z vodní hladiny na vrchol mostu. „Druhý tým se v suchých oblecích pohyboval po hladině. Vyzkoušeli si sestup do řeky i výsadek z jedoucího člunu. Jejich hlavním úkolem bylo zachránit lidi ve vodě a odtáhnout je k jistícímu člunu nebo ke spuštěným lezcům,“ vysvětlil mluvčí.

Třetí tým hasičů měl k dispozici dva čluny, dke jim asistovali i dva zdravotníci. Snažili se podporovat své kolegy, trénovali pohyb v proudu řeky a správné najíždění k zachraňovaným lidem, které poté bezpečně dopravili na břeh.

„Fyzicky šlo o velmi náročnou akci. Jen zdolání mostu pomocí vlastních sil, manipulace se zraněným, tažení těla proti proudu řeky a další cviky ukázaly, že záchranáři a zdravotníci musí být velmi dobře připraveni a pravidelně trénováni,“ uzavřel mluvčí Mitáček.