V posledních dnech hasiči vyjížděli hned k několika podobným požárům. V úterý v Břestu na Kroměřížsku hořely ve sklepě uskladněné brikety, v neděli v Lužkovicích a Rackové na Zlínsku uskladněné uhlí. "Příčinou byla nedbalost lidí. V jednom případě například vysypali popel do plastového kýble, odkud se oheň rozšířil na palivo, v dalším jiskry přeskočily na uhlí skrze špatně uzavřená dvířka," uvedl Mitáček.

Hasiči doporučují, aby lidé nechali uhlí nebo dřevo před uskladněním ve sklepích několik dní venku vyschnout. "Čerstvě navezené uhlí obsahuje plno vlhkosti. Uvolňuje teplo, které poté vede ke samovznícení," upozornil vyšetřovatel krajských hasičů Libor Netopil. Proces samovznícení podporuje například i skladování uhlí ve větších hromadách. U uhelen rodinných domků by přitom neměly být vyšší než jeden a půl metru. Nově navezená paliva také nepatří na starší zásoby.

Velmi nebezpečné není jen špatné uskladňování zásob na topení, ale také první zatápění, při němž lidé často postupují nesprávně. Nejčastější chybou je rychlé rozdělání velkého ohně, který zatíží topidlo i komíny. Následně se poškodí a vznikají požáry. Komínům i kotlům neprospívá ani spalování domovního odpadu. "Lidé by neměli podceňovat také kontroly kamen, kotlů a komínových těles před topnou sezonou," poznamenal Netopil.

Dodal, že platí povinné lhůty pro čištění komínů a kontrolu topných těles. Komíny se spotřebiči na tuhá, kapalná i plynná paliva do výkonu 50 kW se podle vyhlášky kontrolují šestkrát za rok a s výkonem nad 50 kW čtyřikrát za rok. Komíny se spotřebiči na plyn do 50 kW opatřené komínovou vložkou pak pouze dvakrát za rok. "Pokud při požáru zjistíme, že kontrola řádně neproběhla, fyzická osoba se vystavuje blokové pokutě až do 25.000 korun," doplnil vyšetřovatel.

Hasiči během minulé topné sezony několikrát vyjížděli k požárům s tragickými následky. Například v lednu zemřela v Kroměříži čtyřiašedesátiletá žena. Hasiči našli ohořelé tělo v domě pod hromadami naskladněného papíru. Příčinou neštěstí byl poblíž papíru postavený elektrický přímotop. V únoru zase nájemnice městského bytu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku zapalovala v kamnech pomocí benzinu. Hořící obydlí naštěstí stihla včas se dvěma malými dětmi opustit.

Podle Netopila v tomto roce evidují hasiči na Zlínsku zatím 14 požárů, vzniklých v souvislosti s topnou sezonou. Zemřel při nich jeden člověk, tři utrpěli zranění. Loni hasiči vyjížděli k 34 požárům, jejichž následkem zahynul také jeden člověk, dva byli zraněni. "Zaznamenáváme celou řadu požárů způsobených nedbalostí lidí, kteří podcenili nebezpečí při topení. Série tragických událostí nás tak nutí veřejnost na základní chyby neustále upozorňovat," uzavřel Mitáček.