„U Bunče na sloup vysokého napětí nejspíš spadl strom či větev, která prorazila izolátor,“ vysvětlil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Elektřina tak podle něj kolem druhé odpoledne vypadala téměř ve všech okolních obcích, postupně byl proud obnovován. Ještě v šest hodin večer ale bez napětí zůstala Nová Dědina, Sulimov a Vrbka.

„Na místo jel technik, přívod by měl být v pořádku asi za hodinu až dvě, případně v pozdějších nočních hodinách,“ doplnil v pondělí po šesté večerní Vácha.

Padající stromy ale nepotrápily pouze energetiky, ale také hasiče. „Ve Zlínském kraji hasiči minulý týden vyjížděli asi pětasedmdesátkrát, jen na Kroměřížsku z toho pětačtyřicetkrát,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Nejčastěji šlo podle něj o odstraňování spadlých stromů a větví ze silnic, a právě další takové výjezdy podnikali hasiči také o víkendu a v pondělí.

Už v neděli před jednou hodinou odpoledne potíže potrápily oblast kolem Kvasic. „Profesionálové z Kroměříže vyjeli na odstranění stromu u Kvasic, posílil je také tamní sbor dobrovolných hasičů,“ vysvětlil Mitáček.

Hasiči podle něj postupně narazili na víc stromů přemožených těžkým sněhem a ve výsledku museli pročistit úsek na Tabarky a dále až na Kostelany.

„Po ukončení zásahu dostali hasiči další informaci o stejném problému u Kudlovské doliny, kam přejeli a strom z cesty odstranili,“ doplnil mluvčí.

V pondělí před sedmou hodinou ráno pak jednotka z Kroměříže vyjela ke Kostelanům. „Stromů na místě bylo popadaných víc. Postupně byly odstraněny a byl uvolněn průjezd pro vozy správy a údržby silnic,“ popsal Mitáček.

Kolem poledne se museli hasiči z Kroměříže vypořádat také s velkými rampouchy nebezpečně visícími ze střechy školy na tamním náměstí. „Odstranili je s použitím automobilového žebříku,“ přiblížil mluvčí.

Silnice na Kroměřížsku byly po celý den sjízdné, sníh se držel pouze ve vyšších polohách. Na některých místech se ale kvůli mokru tvořila ledovka, a právě ta před půl osmou večer zavinila střet dodávky a osobního auta mezi Střížovicemi a Kvasicemi.

„Řidička Volkswagen Transporter jela od Střížovic a na kluzkém povrchu dostala smyk. Vjela do protisměru a narazila do osobního vozidla Nissan,“ popsala kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.

Nikomu z účastníků se podle ní nic nestalo a u žádného z řidičů nebyl zjištěn alkohol. Škoda na vozidlech je do sto tisíc korun.