Budova je zároveň připravena na případné zvětšení kapacity, se kterou se počítá v při větší obsazenosti průmyslové zóny a dostavby dálnice. Její vybudování přišlo na bezmála 60 milionů korun a trvalo pouhých 13 měsíců.

Slavnostního otevření se v úterý 16. června zúčastnili a k přítomným promluvili například místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, starosta Holešova Rudolf Seifert či generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky genpor. Drahoslav Ryba.

Všichni řečníci neopomenuli ve svých proslovech poděkovat hasičům za práci odvedenou v době pandemie způsobené novým typem koronaviru.

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje,zkušená operátorka Lenka Šťastná.
Volají k nám lidé i s tím, že jim rodí pes, říká operátorka tísňové linky

Jediná v celé republice

„Postupem času se snažíme celkově zlepšovat podmínky pro hasiče. Jenom dnes otvíráme tuhle holešovskou stanici postavenou na zelené louce a také přístavbu stanice ve Zlíně. Obě stavby dohromady v hodnotě asi 160 milionů korun. Zdejší budova je postavená v pasivním režimu. Je tedy velmi úsporná a šetrná vůči životnímu prostředí,“ připomíná ministr vnitra Jan Hamáček.

Mezi hasičskými stanicemi se jedná doslova o unikát.

„Už jsme potřebovali více prostoru. Pro pět členů jednotky na jedné směně to bylo nevyhovující. Měli jsme například postel umístěnou v tělocvičně,“ popisuje stav budovy dnes již bývalé stanice velitel holešovské jednotky nadporučík Milan Vurbal.

Výhoda? Výborná poloha

Vurbal jako další přínos nové budovy vidí její polohu.

„Sídlíme v průmyslové zóně, což může být lákadlo pro investory. Jsme zde schopni zasahovat prakticky hned,“ říká velitel.

Pokud by skutečně došlo k obsazení strategické průmyslové zóny investory a dostavbě dálnice v okolí, počítá se s rozšířením kapacity zdejší stanice. Stavebně je na to zbrojnice již připravena.

„V současnosti není využita celá plocha garáží a kapacita pohotovostní místnosti se může navýšit o další tři sloužící členy – tedy osm hasičů na jedné směně,“ vysvětluje Vurbal. Jednotka 16 hasičů již stanici aktivně využívá od začátku dubna.

„Zatím se zabydlujeme,“ usmívá se velitel.

Bývalá hasičárna pochází ze 70. let minulého století. Město ji hodlá opravit. Nadále by měla sloužit dobrovolným hasičům.

„Dobrovolní hasiči mají tolik techniky, že využijí všechny čtyři garáže a nahoře bude zázemí jednotky,“ uvedl starosta města Holešova Rudolf Seifert.