„K likvidaci rojů vyjíždíme ročně průměrně tak stokrát. Léto ještě ani zdaleka neskončilo a už máme na kontě právě stovku zásahů. A předpokládáme, že do podzimu jich bude ještě celá řada,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Příčinu zvýšeného výskytu rojů přisuzují včelaři teplému počasí. „Podmínky v přírodě totiž nahrávají k jejich zvýšenému množení,“ vysvětlil místopředseda zlínského svazu včelařů Josef Okál.

Záchranáři upozorňují, že nevyjíždějí ke každému případu. „Výjezd je možný jen v případech přímého ohrožení lidského zdraví nebo života,“ podotkl mluvčí. Dodal, že se jedná zejména o místa, která jsou spojena s větším pohybem lidí. „Jsou to například zastávky autobusů, parky, cyklostezky nebo i úřady, školy a nemocnice nebo letní tábory. V praxi zohledňujeme i jednotlivé případy ohrožení seniorů, dětí nebo těhotných žen,“ konstatoval Mitáček.

Záchranáři pomohli i seniorovi, který měl v bytě jen jednu vosu

Hasiči rovněž nikdy neodmítají pomoc alergikům nebo lidem citlivým na bodnutí.
„Ve všech ostatních případech odkazujeme na deratizační služby soukromých firem, které se specializují na likvidaci tohoto hmyzu,“ doplnil mluvčí.
Záchranáři se potkávají i s kuriózními případy. „Volal nás například starý pán, že se u něj v bytě rojí vosy. A když hasiči přijeli, zjistili, že mu v bytě poletovala jen jedna. V tomto případě s úsměvem vosu vypustili ven a odjeli,“ vzpomenul případ mluvčí.

Ještě loni používali hasiči pro odchyt rojů jen krabici, což mnohdy ohrožovalo i jejich zdraví. „V letošním roce už pracujeme s lepší výbavou. Používáme speciální nádoby, sítě a pytle nebo vysavače, které roj doslova rozdrtí,“ vyjmenoval Mitáček. Dodal, že v některých případech pomáhají hasiči i s aplikací chemických prostředků, které si však musí zakoupit každý žadatel sám.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE