Letošní nepříznivé počasí sice zapříčinilo přesun celé akce do prostor školy, to ale nic neubralo na její zajímavosti, ani na zájmu a radosti všech, kteří se na její přípravě podíleli.

„Škola a její žáci prostřednictvím slavnosti představují sobě navzájem i rodičům a dalším návštěvníkům aktivity a činnost vykonávanou v rámci školních osnov i mimoškolní a zájmové aktivity. Ukazují, že i vědomosti a jejich získávání a prezentace může mít zábavnou a hravou podobu,“ řekl místostarosta Karel Holík.

No Name Tribute Band.
Čtvrtky v Kroměříži zpestří koncerty. Vystoupí Expo & Pension, Polygon a další

Témata letošního ročníku happeningu byla dvě: dvousté výročí narození Bedřicha Smetany a voda.

„Bedřich Smetana, jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, je hlavní osobností letošního Roku české hudby, proto jsme jej zvolili jako jedno z témat. A aby se aktivity dnešního dne nezaměřily pouze na hudbu a nebyly jednotvárné, přírodovědci a ti, kteří své zájmy směřují na přírodu a především ekologii, si zvolili druhé téma voda – základ života,“ uvedla ředitelka ZŠ U Sýpek Eva Šílová.

Bedřich Smetana se stal hlavní postavou vystavených výtvarných děl, která prostřednictvím různých technik seznamovala se životem skladatele a jeho dílem.

„Návštěvníci akce si mohli prohlédnout také práce, které uspěly v letošní soutěži pro školy UNESCO s názvem Můj Bedřich Smetana a jejichž autorky, dvě žákyně 9. B třídy, si pojedou převzít ocenění do Černínského paláce do Prahy,“ doplnila Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Kroměříž hostí další velký mládežnický turnaj.
O pohár Jožky Silného se v Kroměříže utkají Sparta, Slovan Bratislava i Slovácko

Nejznámější Smetanovy opery Prodaná nevěsta, Libuše a Hubička žáci vtipně a ve zkratce představili ve svém divadelním vystoupení v podobě televizního zpravodajství. Vodu, její nepostradatelnost, vzácnost, ale i vlastnosti a schopnosti prezentovali žáci na jednotlivých stanovištích, a to formou her, vědeckých pokusů i vtipných scének a výtvarných dílek.

Do přípravy Výtvarného happeningu se zapojily také Mateřská škola Mánesova – Štěchovice, Mateřská škola Kollárova, Mateřská škola Lutopecny a Mateřská škola Zlobice a děti ze zmíněných mateřinek ztvárnily své představy o vodě a všech, kteří by bez ní nemohli žít.