Co ale na rejdění dětí na strašidelných párty říkají maminky? Radost to některým z nich rozhodně nedělá.

Například Jana z Holešova má dva syny: jednomu je šest, druhému sedm. Minulý rok byl ten starší v první třídě a tam se poprvé celá rodina s oslavou na americký způsob setkala.

„Byla jsem hodně překvapená, kolik různých aktivit a programů tomutu amerikanismu ve škole věnovali. Když vyřezávali dýně a kreslili strašidla, říkala jsem si, že to ještě není tak zlé," vzpomíná maminka.

Problém ale nastal na večerním reji strašidel, kam měly přijít děti i s rodiči a sourozenci. „To se mi moc nelíbilo, ale šli jsme tam, aby se prvňáček necítil vyloučený z kolektivu," vysvětluje Jana.

Netušila ještě, že se oba kluci i další jejich spolužáci nakonec budou spíš bát: tančení ve strašidelných máskách u ohně bylo na ně prostě příliš.

„S brekem jsme tehdy odcházeli domů. Letos už to ve škole chystají zase, tak nevím, jak se k tomu postavit. Učitelka to navíc bere jako veselou zábavu," je v rozpacích Jana.

Její synové už jsou ve škole oba, na loňský zážitek zapomněli a chtějí se spolužáky v maskách řádit zase. „Když jim to zakážu, budou to brát jako podraz. Na druhou stranu vím, že to nemá žádný smysl a k českým Dušičkám to nepatří," míní Jana.

Oslavu Halloweenu připravují i na jedné z kroměřížských škol. „Děti mají nosit dýně a připravovat si masku na průvod strašidel. Můj syn se toho ale nechtěl účastnit minulý rok a nechce ani letos," říká další maminka Veronika. Naštěstí ho prý ve škole ani k ničemu netlačí.

„Na dušičky jsme zvyklí doma vyrábět věnce, které potom spolu se svíčkami neseme na hřbitov. Nevím tedy, proč by měl malý ve škole rejdit se strašidly," krčí rameny žena.

Podle ní to dětem ve škole pořádně nevysvětlí a ony pak mají jen v hlavě zmatek.

V Bystřici pod Hostýnem pro děti tolik halloweenských aktivit nechystají. „Nevím o tom, že by to nějak slavili. Myslím, že jen vyráběli nějaké svícínky. Ve městě je ale jedna společná tradice," říká maminka dvou dětí Kateřina Kotasová. Druhého listopadu, v den Památky zesnulých, jdou lidé z celého města společně s lampiony na hřbitov.

„V Bystřici tak asi díky tomu americké pojetí Halloweenu moc šancí nemá. Jediné, co se mi na tom líbí, je hezká barva oranžových dýní a některé podzimní výzdoby," usmála se Kateřina.