„V současné době žádná jednání s vedením radnice na téma golfového hřiště neprobíhají a zároveň ani neexistuje oficiální žádost o vybudování v katastru Kroměříže," říká třeba mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

V plánech na případnou výstavbu byl zainteresován i jednatel kroměřížské realitní kanceláře Zvonek Pavel Výrostek. „Nerad bych něco publikoval, jelikož v okamžiku, kdy uveřejníme případné informace o lokalitách a projektu, lidé začnou pozemky zdražovat a to je nežádoucí," vysvětlil ale tento týden pro Deník jednatel.

I na Kroměřížsku se vyznavači pro mnohé dosud méně obvyklého sportu najdou: a hřiště v dostupné vzdálenosti by jim pochopitelně udělalo radost.

„Byla by paráda mít možnost zahrát si na pořádném hřišti. V Praze jsou jich desítky a u nás žádné velké na dosah není. Jezdíváme hrát do Olomouce či Ostrožské Nové Vsi, ale to je docela z ruky," říká třeba dvaatřicetiletý golfový nadšenec Milan Šebek z Kroměříže.

Najdou se ale i odpůrci podobných plánů. „Nevím proč by tu mělo vzniknout golfové hřiště. Spíš by se mělo město zajímat o to, kam umístí psy z útulku a o to, abychom nemuseli platit za obchvat. Golf mi přijde jako přepych, který není potřeba," míní maminka Pavlína Krásná z Kroměříže.

Odpor obyvatel dané lokality navíc není pro případné investory jedinou komplikací. Nejen stavba, ale i samotný provoz golfového hřiště není v dnešní době levnou záležitostí. Své o tom ví i majitel menšího devítijamkového hřiště v Žopech u Holešova Libor Frýsa.

„Abych pravdu řekl, ty doby, kdy hráčů rychle přibývalo, jsou už pryč. Největší počet nových členů byl zhruba mezi lety 2005 až 2012, aktuálně je situace bohužel slabší," upozorňuje majitel areálu.

I v Holešově měli ostatně zpočátku velkorysejší plány. „ Původně jsme zvažovali, že bychom otevřeli nejdříve cvičnou louku a v budoucnu postavili velké hřiště, jenže česká legislativa je čím dál komplikovanější," vysvětluje Libor Frýsa.

Dřív platilo, že stavba hřiště stojí zhruba milion korun na jednu jamku, ale ani tento velmi hrubý odhad prý už teď nejspíš neplatí.

„Navíc totiž musíte podle stavebních zákonů vykoupit celé hřiště z pozemkového fondu. Dřív tomu tak nebylo, vyjímaly se jen ty plochy, které podléhaly stavebním úpravám, jako odpaliště či jamkoviště, týkalo se to i písečných či vodních překážek," dodává majitel areálu v Žopech.

Jde pak logicky o velké peníze, které se odvíjejí od bonity půdy či velikosti města a podobně.

„Pokud si někdo myslí, že od souseda koupí pozemek a na něm bude mít golfové hřiště, ty časy už jsou zkrátka dávno pryč," dodává Libor Frýsa. Připomíná také, že zaplacením pozemků to samozřejmě nekončí.

„Pokud bych měl odhadovat, průměrně vyjde údržba osmnáctijamkového hřiště zhruba mezi deseti a dvaceti miliony korun ročně, možná i víc, a to se bavíme jen o údržbě. menší hřiště samozřejmě spotřebují méně, záleží na dalších aspektech, jako je třeba dostupnost a cena vody," vysvětluje.

Další peníze spolkne technika: vybavení může stát mezi deseti a třiceti miliony korun, nepočítaje opět opravy a údržbu. Některé plochy se musí poséct třeba i denně, což se u velkých hřišť do nákladů citelně promítne, dalším oříškem bývá závlaha, na které už nejeden projekt ztroskotal.

„Pokud je trávník delší dobu bez závlahy, trávu slunce spálí a můžete na celou sezonu zavřít. A když si vezmeme, že třeba osmnáctijamková hřiště mají průměrně okolo pětasedmdesáti i více hektarů, tak si hravě spočítáme, kolik je to kubíků vody a kolik je to peněz," krčí rameny Libor Frýsa.

V rámci projektu je zase potřeba zahrnout i úpravu reliéfu hřiště. „Chceme, aby byl golf pro hráče zábavný. Pokud si někdo myslí, že postaví hřiště na holé louce, je na omylu. Mírně zvlněný terén je pro hru do jisté míry žádaný, ale i tyhle úpravy mají své zásady, které by se mely dodržovat: a ne vždy tomu tak na českých hřištích je," upozorňuje majitel.

Ve vyspělých ekonomikách, kde má golf historické kořeny a tradici, se počítá návratnost investice zhruba do deseti až dvaceti let.

„V Česku ale není golf historicky zažitý a členská základna je mnohem menší. V mnoha případech tak musí člověk počítat s tím, že se mu investice vrátí až za mnoho desítek let," upozorňuje Libor Frýsa.

Důležité podle něj také je, aby se našel personál, který bude pro hřiště dýchat, hlídat změny počasí a obstará práci na udržení trávníku.

„V dnešní době zkrátka není golfové hřiště žádné terno a člověk to rozhodně nemůže mít jen pro peníze," uzavírá Libor Frýsa.

Autor: Daniela Zedníčková