Ačkoli se nejedná ochudinskou čtvrť vpravém slova smyslu, bydlení vtéto lokalitě lze vsoučasné době označit jako problematické.

Sociálně slabé rodiny tam obývají staré dělnické domy, které hodlá holešovská radnice jako vlastník zbourat. Cihlová stavení jsou totiž vtakovém stavu, že se nevyplatí je rekonstruovat.

„Po stavební stránce se ty budovy, ve kterých je pětapadesát bytů, rozpadají. My však musíme nejdřív pro skupinu sociálně slabých, kteří tam žijí, najít nové bydlení,“ uvedl už na podzim loňského roku starosta Holešova Zdeněk Janalík.

Právě on byl kvůli tomuto kroku často srovnáván sJiřím Čunkem, který nechal romské obyvatele vystěhovat ze starého vsetínského pavlačového domu na okrajměsta.

Holešovský případ je však přece jen odlišný. Rodiny se ze starých domů stěhují proto, že vnich nelze nadále bydlet. Stavby mají pouze suché záchody a střecha nájemníkům mnohdy padá doslova nahlavu.

Otom, že se nemusejí lidé ztráty domova bát, je přijela na podzim do Holešova ujistit také ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková. „Rozhodně nikdo neodejde bez náhrady,“ ujistila tamní obyvatele.

Ministryně také představila společně se starostou Janalíkem nový projekt, vrámci něhož by se sociálně slabí zapojili do výstavby svých nových domovů.

„Teď ale musíme získat podporu tamních občanů, aby skutečně přiložili ruku kdílu,“ upozornila tehdy Stehlíková.

Převážně romská část obyvatel Školní ulice však vyjádřila obavy ztoho, že ipři realizaci nového plánu bude opět bydlet více romských rodin vjednom domě a nedojde tak kjejich začlenění mezi ostatní občany.

„Dáváte pořád cikány do jednoho paneláku, to přece není začleňování do společnosti,“ mínil například PavelPilo.

Další zúčastníků setkání sministryní Stehlíkovou, Štefan Rác, se domníval, že právě separace zavinila negramotnost romských obyvatel. „Kdyby byli pohromadě sbílými, mohli by se něco naučit a být vzdělanější,“ dodalRác.

Aktuální situace ve Školní ulici je podle starosty Janalíka stále stejná, jako na podzim. „Postupně byty uvolňujeme, novými nájemníky je ale samozřejmě nezaplňujeme. Nedávno jsme například starší rodinu umístili do domu spečovatelskou službou, uvolnilo se pro ně vhodné místo,“ nastínil včera Janalík.

Dodal, že aktuálně město řeší problém sjednou zrodin, která je příliš početná a zatím pro ni nebylo možné najít vyhovující bydlení.