A ze zkoušky dospělosti prováděné zatím nanečisto mají obě zúčastněné strany, tedy kantoři i studenti, smíšené pocity.„Testy byly hodně náročné na logiku. Zvládnout se to ale dalo, otázkou zůstává, zda jsem měla všechno správně,“ zhodnotila například devatenáctiletá studentka Martina Křupalová z Plešovce.

Z možného zavedení státních maturit prozatím žádné obavy nemá. „Myslím si, že bude lehčí než ta její dosavadní podoba. Buď bude člověk znát odpovědi na testy nebo ne, připravit se na to moc nedá,“ vysvětlila Křupalová.

Výsledky zkoušek, které probíhaly od pondělí do čtvrtka, zatím ředitelé škol k dispozici nemají. Ty budou známy až příští týden.„Nemáme ještě ani zpětné reakce od studentů. Já osobně v generálce státních maturit spatřuji hlavně pozitiva. Žáci se seznámili s tím, co je za několik měsíců možná čeká. Mohli si to nazkoušet, vědí už, v čem se teď mají zlepšit a na co zaměřit,“ zhodnotil například ředitel Střední školy podnikatelské a Vyšší odborné školy Kroměříž Zdeněk Velikovský.

Podle něj je ale potřeba novou formu zkoušky dospělosti dopilovat. „Jsou tam ještě nějaké drobné nedostatky. Co se mi ale hlavně nelíbilo, byla zbytečně komplikovaná příprava pedagogických pracovníků, všichni byli stresováni zbytečně,“ povzdechl si Velikovský.

Na komplikace během generálky narazili také ve Střední škole nábytkářské v Bystřici pod Hostýnem.„Jednalo se o technickou záležitost. Pokazil se skener, takže jsme hned nemohli práce naskenovat a odeslat,“ vysvětlil tamní ředitel Aleš Zapletal.S průběhem byl jinak jakžtakž spokojený, několik výhrad k systému ale má.„Pokud bude státní maturita zavedena, zbytečné to nebylo. Studenti si ji nanečisto vyzkoušeli. Když jsem ale díval na úroveň testů, musím říci, že by ji chtělo poněkud zlidštit,“ zdůraznil Zapletal.

Mnohem více než nové maturity by vláda podle něj měla řešit zavedení srovnávacích zkoušek při přijetí na střední školu. „To by nebylo špatné,“ myslí si ředitel.Připomínky se nesou také z kroměřížského Centra odborné přípravy technické.„Týkají se hlavně českého jazyka, ten byl špatně nastavený, neměl žádnou koncepci,“ podotýká tamní ředitel Miroslav Školoudík.Jinak je ale spokojený. „Studenti si to vyzkoušeli, vědí, do čeho půjdou. Zatím to vypadá, že státní maturity zavedeny opravdu budou,“ uzavřel Školoudík.