Jen velmi těsně zvítězil ve druhém kole voleb Petr Pavel na Kroměřížsku, když pro něj hlasovalo 50,06 % voličů (29 009 hlasů), zatímco bývalý premiér Andrej Babiš obdržel v celém okresu jen o 80 hlasů méně (28 929 hlasů).

V Kroměříži už byl rozdíl ve volebním výsledku mezi oba kandidáty znatelnější. Petru Pavlovi tam svůj hlas dalo 8 410 voličů (54,14 %).

Pro Andreje Babiše naopak hlasovalo 7 121 lidí. K volbám přišlo ve městě 68,4 % ze všech oprávněných voličů. Celorepublikově pak volební účast překročila 70 procent, což ocenil i kroměřížský zastupitel a poslanec Radek Vondráček (ANO).

Tři významní politici ve Zlínském kraji
Vyhrál Petr Pavel. Co na to Holiš, Čunek, Vondráček či Zwyrtek Hamplová

„Skvělá účast u voleb. A když budu na druhé kolo voleb pohlížet jako na souboj kandidáta hnutí ANO proti všem, tak je 2,4 milionu hlasů pro Andreje Babiše krásné číslo a motivace do parlamentních voleb,“ řekl Deníku Vondráček.

Radost z výsledku voleb neskrýval kroměřížský zastupitel a krajský předseda Pirátů Vratislav Krejčíř.

„Z výsledku jsem nadšen, přál jsem naší republice novou naději, ale hlavně návrat respektu, úcty k druhým a slušnosti na hradě,“ uvedl Krejčíř.

„Jsem moc rád, že i výsledek v Kroměříži se blížil k celostátní úrovni,“ dodal zastupitel.

Babiš výrazně vyhrál v Chropyni

Pavel se těšil z výhry i v dalších dvou největších městech regionu. V Holešově získal 3 367 hlasů (52,40 %), naopak Babiše tam podpořilo 3 058 lidí. V Bystřici pod Hostýnem pro generála hlasovalo 2 282 voličů (51,45 %), Andrej Babiš tam získal jen o 129 hlasů méně (2 153).

Babiš pak slavil v Hulíně, Koryčanech, Morkovicích-Slížanech a Chropyni. Právě v poslední zmíněné obci bylo Babišovo vítězství nejvýraznější. Svou podporu mu tam vyjádřilo 1 457 voličů (59,10 %). Pro Petra Pavla tam hlasovalo o 449 lidí méně.

Každý hlas se počítá

V řadě obcí byl výsledek druhého kola velmi těsný. Ve třech z nich dokonce dělil oba kandidáty jediný hlas. Příkladem jsou Martinice, kde zvítězil Babiš s 256 hlasy, Petr Pavel tam obdržel 255 hlasů.

V Prasklicích pro generála hlasovalo 66 voličů, pro Babiše 65 voličů. Stejně těsný byl výsledek i ve Skašticích. Generála Pavla tam podpořilo 116 voličů, zatímco pro předsedu hnutí ANO hlasovalo 115 lidí.