„Ludvík Svoboda měl velký podíl na osvobození Československa. Jeho jméno je navíc s městem Kroměříž pevně spojeno,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Pravnuk Svobody Miroslav Klusák připomněl oběti na životech, které si vyžádaly boje o osvobození.

„Připomínáme si tuto obrovskou cenu, kterou naši předkové museli zaplatit. Řady veteránů, v jejichž osudech se snoubí lidství, velké vlastenectví, hrdinství i silný protiválečný apel, se tenčí. Je na nás, abychom jejich odkaz nesli dál a uchovali vzpomínku na tyto hrdiny,“ dodal Klusák, který přítomným vyřídil pozdrav dcery Ludvíka Svobody Zoe Klusákové, jež se akce nemohla zúčastnit.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na svatém Hostýně.
Na Hostýně bude dřevěný betlém v životní velikosti. Vyrobí ho bystřičtí studenti

„Pietního aktu se zúčastnili i další zástupci radnice, armády, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Svazu válečných veteránů a Společnosti Ludvíka Svobody,“ upřesnil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Svoboda bojoval v československých legiích v první světové válce. Po ní působil jako kapitán u vojenské posádky v Kroměříži. Za druhé světové války bojoval na východní frontě, kde později převzal velení 1. československého armádního sboru, s nímž se podílel na osvobození Československa. Svoboda se po válce stal ministrem obrany a v roce 1968 byl zvolen prezidentem Československa, kterým byl do roku 1975. Zemřel v roce 1979.