„Cílem je odradit od ukládání odpadu v Kroměříži osoby, které ve městě nemají trvalý pobyt. Naší snahou také je, aby občané Kroměříže do kontejnerů na směsný komunální odpad neukládali odpad stavební, který se odevzdává ve sběrném dvoře,“ uvedl místostarosta Karel Holík.

Mobilní kamery i fotopasti budou průběžně přemísťovány na různá místa s kontejnery.

„Fotopast pořizuje fotografie s rozlišením, které zobrazuje státní poznávací značku vozidla a také umožňuje identifikaci osoby, která nelegálně ukládá svůj odpad. Díky fotopasti se již podařilo identifikovat osobu, která do kontejnerů na směsný komunální odpad vyvážela velké množství stavebního odpadu,“ dodal ředitel městské policie Libor Kubiš.

V ulicích Kroměříže přibývají podzemní a polopodzemní kontejnery.
V Kroměříži se od příštího roku zvýší poplatek za svoz a likvidaci odpadu

Kroměřížané produkují velké množství stavebního a demoličního odpadu.

„Loni ho na sběrném dvoře odevzdali asi 4200 tun, což je zhruba 150 kilogramů na občana,“ vyčíslil mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Město doplácí přes 30 milionů

Město v minulém roce doplácelo na odpadové hospodářství téměř 29 milionů korun, což na jednoho obyvatele činí doplatek více než 1000 korun. Letos bude Kroměříž doplácet asi 33 milionů korun. Největším nákladem je skládkování, které přijde na 1000 korun za jednu tunu. Tato částka se bude zvyšovat, v roce 2024 na 1250 korun za jednu tunu.

„Není tak možné tolerovat, aby do Kroměříže vozili odpad lidé z okolí. A ani to, aby stavební odpad navyšoval množství směsného komunálního odpadu, za jehož ukládání platíme velké peníze,“ doplnil Holík.

Vodovody a kanalizace Kroměříž.
Vodaři chystají v Kroměříži stavbu chybějící kanalizace v Chropyňské ulici

Sami Kroměřížané přitom podle studie, kterou si nechalo město zpracovat, vytvářejí v rámci Zlínského kraje nadprůměrné množství směsného komunálního odpadu.

„Zatímco v Kroměříži vychází jeho roční produkce v průměru na jednoho obyvatele cca 183 kilogramů, ve Zlínském kraji to je podle zdrojů společnosti EKO-KOM jen 166 kilogramů,“ připomněl Jan Vondrášek.

Směsný komunální odpad je zbytkový odpad, který zůstává po vytřídění využitelných a nebezpečných složek odpadu.

Nový sběrný dvůr či zpoplatnění stavebního odpadu

Město bude podle Holíka nadále apelovat na občany města, aby tříděním snižovali množství komunálního odpadu v popelnicích, a to i s ohledem na to, že v roce 2030 bude skládkování definitivně ukončeno. Radnice podle místostarosty chystá další opatření, která povedou k efektivnějším fungování systému nakládání s odpady.

Zhruba 60 procent komunálního odpadu v Kroměříži šlo vytřídit
Zhruba 60 procent komunálního odpadu v Kroměříži šlo vytřídit

Rada uložila odboru služeb připravit návrh na zpoplatnění stavebního odpadu, na vybudování dalšího sběrného dvora, na snížení počtu mobilních svozů odpadu, na zapojení podnikatelů do systému odpadového hospodářství či na zrušení odděleného sběru skla.