Zhlédli skvělá divadelní představení, ale hlavně velkou bitvu, kdy na vlastní oči viděli, jak se v roce 1620 vypořádali Holešovští s plenícími vojsky Lisovčíků.

„Úžasný program, můžu říct, že jsme se hodně bavili, hlavně tedy u některých divadelních představení, ale nejvíc nás asi zaujala samotná bitva. Člověka to až zamrazilo, když si představil, jaké to asi mohlo být," svěřil se čtyřiatřicetiletý Milan Pavela z Holešova.

Ovšem nechyběl ani historický jarmark a skvělé jídlo či přítomní pouliční umělci z Ostravy. „U dětí sklidili úspěch žongléři a provazochodci. Syn Petr prohlásil, že až bude velký, bude vystupovat u cirkusu. Ale myslím si, že se tento první ročník pořadatelům 
v celku povedl. Nám se tu líbilo," pousmála se třeba i maminka Lenka, která se svou rodinou přijela až ze Zlína.

Samotná rekonstrukce bitvy probíhala odpoledne. „Jednotky Lisovčíků vypálí 
a vydrancují okolí Holešova, jednalo se tedy o dynamickou ukázku nejen historických událostí, ale i kostýmů. Lidé měli možnost prožít den jako před čtyřmi sty lety," objasnila pro Kroměřížský deník Dana Podhajská, mluvčí Městského kulturního střediska, které akci pořádalo. Ve večerních hodinách celý program zakončila nádherná fireshow, která zahrnula nejen akční bojové scény, ale také napětí a nečekané zvraty.

Autor: Daniela Zedníčková